| riciuu a întrebat:

Salutare tuturor, poate cineva sa ma ajute? Am un amplificator 2800w și un difuzor de 1500w când dau volumul mai tare se arde siguranță de pe circuit și totodată ia din puterea becurilor, după care se arde siguranță. Ms mult

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un amplificator audio consuma cel putin de 4 ori mai mult cat este puterea de iesire.
In cazul tau, puterea maxim consumata este de peste 10KW, ceea ce necesita circuit si siguranta de peste 50A (la alimenare de 230V).
La asemenea putere se folosesc sigurante de 63-100A si cabluri de cupru, cu sectiune minima de 6-10 mm2.

| darrio2007 a răspuns:

Difuzorul este prea mic pentru acest amplificator. Trebuia sa pui intrebarea de 3 ori?

| NLS a răspuns:

1) mai adauga un difuzor identic (puterea difuzoarelor trebuie sa fie ceva mai mare decat puterea statiei),
+
2) nu mai da volumul peste 75%, (la volum mare, se accentueaza distorsiunile).

| KovacsB a răspuns:

Ai pus intrebarea de 3 ori dar nu ai specificat ce model de amplificator, cate canale are, ce impedanta are difuzorul.

| MrAM a răspuns:

Cele menționate mai sus si eventual sa ai un filtru la difuzorul ala fie de bass, medii sau inalte (depinde de difuzor)

| korina99 a răspuns:

E prea puternic amplificatorul sau prea slaba siguranta.
fa conversia unitatii de putere si vezi cati W trebuie sa aiba:
https://www.qtransform.com/ro/transforma/putere.php