| Parker_Kip_1997 a întrebat:

Salutare, vreau sa stiu daca are cineva vreun calculator de la MYRIA, sa-mi spuna va rog cat de calitativ considera ca este.

16 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Stiu ca aveam la laboratoarele de info astfel de calculatoare. Slabe insa cred ca si azi functioneaza.

| Parker_Kip_1997 explică (pentru LPCTSTR):

E bine, slabe pentru ca erau slabe la componente. Dar voiam sa stiu daca cumpar cu componente mai bune.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Parker_Kip_1997):

Nu stiu ce sa spun.
Dar de ce tocmai Myria?

| Parker_Kip_1997 explică (pentru LPCTSTR):

Ca vreau sa cumpar un calculator de la ei ca e mai avantajos la plata(e mai bine ca pot platii cu cardul mai special, mai complicat).

| LPCTSTR a răspuns (pentru Parker_Kip_1997):

Alegerea este de partea ta.
In fond, nu prea conteaza marca ci doar componentele.

| NLS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Exact componentele conteaza, si exact astea sunt slabe la firma de genul asta.
Unui coleg i s-au stricat 2 monitoare in garantie, primul la 6 luni de la cumparare, a primit un altul, ce a tinut fix 4 luni.
In clipa aceea am stiut ca neam de neamul meu nu va pune mana pe ceva facut de firma asta.

Bine, se intampla uneori si la case mai mari.
Pe mine un monitor Benq m-a tinut 3 ani si 8 luni, apoi nu l-am mai reparat si am luat un Philips ce tine si acum (2009-2018).

Insa e doar norocul, si Philips sunt de rahat de vreo 7-8 ani incoace si se strica pe banda rulanta.

| Parker_Kip_1997 explică (pentru NLS):

Asta stiu ca nu tin. Insa, la calculatoare nu prea vad ce poate sa fie mai prost.
Carcasa, sa zicem. Dar procesoru, e facut de Intel, nu au cum sa-l falsifice cei de la MYRIA. Placa video, rami, s-a.m.d.
La televizoare si astea facute de ei, da stiu ca se mai intampla.

| NLS a răspuns (pentru Parker_Kip_1997):

La calculatoarele gata asamblate (nu doar de Myria ci si de multe alte firme mai "necunoscute")
de multe ori nici nu gasesti lista de specificatii exacte.
Asta nu iti spune nimic?
Procesorul e cam singurul lucru trainic, eventual uneori si RAM-ul (insa ia-ti gandul sa gasesti inauntru Corsair, GEIL..., sunt si aici cele mai slabe firme, doar ca RAM-ul nu e mereu pretentios, si rar se strica din mers. )

Daca sistemul nu e pentru jocuri (deci nu e din acela scump), are 90% si o placa video jalnica, sau mai degraba doar integrata.
Daca e pentru jocuri are placa video buna, si reiese din numele ei ce si care placa e.

Problema apare la placa de baza si la surse.
Astea 2 au rata cea mai mare de defectare la astfel de sisteme.
Pentru ca indiferent de sistem, aici e miezul castigului lor.
Placi de baza destul de jalnice, despre care nu dau nici un detaliu pe pagina produsului (uneori la sistemele de jocuri apare totusi seria chipului, de exemplu H61.), tocmai pentru a nu putea fi identificate (de regula sunt de la MSI, din gama low-end, condensatori chinezesti si cu asta am spus tot),
si surse si mai jalnice, cu electronica facuta de niste firme de nisa, nu de cei de incredere (Sirtec, CWT, Delta, Seasonic, Super Flower, etc)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Ca o completare...
fratele meu si-a facut un sistem pe componente in 2009. (piesele dateaza de la finalul anului 2008 )
Il foloseste si acum fara probleme, dar pe Battlefield 4 deja are putin lag.
Dar asta e ceva perfect normal, nu inseamna ca sistemul e slab.

Al meu e din decembrie 2011... si dupa cum merge, cred ca inca 5-6 ani va taia ca-n braza. Inca nu i-am dat OC, si suporta pana la 4.8 GHz cel putin. (am Norctua D14 pentru racire, deci unii au atins 5.2 GHz cu acest cooler pe procesorul meu)

Nu spun aasta ca sa te indemn sa strangi 2000 euro si sa-ti faci un PC zdravan. Nu toti au acest buget.
Insa si cu bani mult mai putini iti poti face un sistem decent, in care sa pui o sursa Sirtec de 500W si stii ca dormi linistit.

Am facut o rocada in sistemele din Romania, si aveam nevoie de o sursa pentru Pc-ul tatalui. Am cumparat o sursa mai ieftina, noua, am montat-o in august, si cand m-am intors in decembrie in concediu, a scos fum. De atunci am pus o Corsair cumparata de pe OLX cu 90 lei (cea noua ce a puscat fusese 105) si sunt 3 ani de atunci, nici o grija ca mai pusca.

| Parker_Kip_1997 explică (pentru NLS):

Ai dreptate la aia cu placa de baza si sursa. Oricum, 2 ani e în garantie, apoi nu e asa scumpă o sursa noua si o noua placa de baza.
Personal, doar de pe altex pot cumpara un pc si mi se pare decent asta cu 8gb ram si 1050ti, i5 8400

| NLS a răspuns (pentru Parker_Kip_1997):

Depinde ce pret are.
Pare ok, insa MEREU in aceiasi bani ai putea avea ceva mai bun daca l-ai face pe piese.
Problema apare daca nu ai nici un cunoscut/prieten care sa ti-l monteze. (presupun ca tu nu stii, si nu e indicat sa incerci daca nu stii ce faci.)

| Parker_Kip_1997 explică (pentru NLS):

Https://altex.ro/......gb-ubuntu/
PC-ul asta, eu il cumpar la 28 milioane. Cand il baga in stock, il pun si la 28 de milioane.

| Parker_Kip_1997 explică (pentru Parker_Kip_1997):

27* de milioane.

| NLS a răspuns (pentru Parker_Kip_1997):

2800 merita, mai mult nu.
Are cel mai slab chiset (H310), si nu ar fi problema ca nu are mai multe lane-uri pentru PCIex, ca n-o sa-ti pui tu nici 2 placi video si probabil nici placa de sunet, TV-tunner sau alta placa ce ar ocupa acele linii, nici cele DOAR 2 sloturi de RAM nu te deranjeaza, sau cele doar 4 porturi SATA 3.
Problema e ca de obicei cel mai slab chipset nu se foloseste impreuna cu un procesor ca acela, si nici pentru fortat in jocuri nu e recomandat.

Iar despre sursa nu spun nimic, n-au cu ce s-o laude. (in afara de nr de WATI, care in realitate e mai mic, dar ar trebui sa duca placa aceea video, daca nu cumva e sora cu sursa aceea cumparata de mine)
De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. happy

| Parker_Kip_1997 explică (pentru NLS):

Atunci despre asta ce părere ai?
https://altex.ro/......gb-ubuntu/
Btw, are i5 7400, au spus toți si in recenzii.

| Parker_Kip_1997 explică (pentru NLS):

2 placi video nu puneam, mai mult de încă 8gb ram nu puneam.