| Acaikus a întrebat:

Water cooling-ul, la ce folosește mai exact? Este doar pentru CPU sau poți răci cu acesta și interiorul carcasei?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Instalatia raceste procesorul dar coolerul, prin invartire, raceste si carcasa. Nu este mult dar este o contributie. KillaNoFilla vorbeste sa se afle in treaba.

| KillaNoFilla a răspuns:

Cpu sau placa video, nu poti raci si interiorul carcasei doar daca sunt facute la comanda(nu cred ca sunt)

| ChrystianSandu a răspuns:

In general, raceste procesorul (CPU) si placa video. Aceste doua componente degaja mai multa caldura.

| Apocalipsa22 a răspuns:

In general el se foloseste la racirea Procesorului si Placi Video (mai performante deoarece consuma mai multe resurse si se incing mai tare deci water coolingul ofera o racire mai buna decat cea cu ventilator) avnd in vedere ca furtunurile care circula prin carcasa de la Procesor la Radiatorul Coolerului care se afla de obicei in fata carcasei influenteaza unpic temperatura din interiorul carcasei dar daca vrei sa racesti carcasa calumea monteaza niste Venturi macar unul care baga aer si unul care scoate. Funda. happy