| anonim_4396 a întrebat:

Salutari am un transformator vechi de la U1-380V la U2-220V. Mai scre pe el TMAE 250VA ce capacitati are transformatorul. Nu am inteles partea cu VA, ca transforma 380V in 220V am inteles dar 220V este numai monofazat? 380V stiu ca e trifazat. Anul productiei sale este 1996 dar nu a fost folosit niciodata.

Răspuns Câştigător
| idealman a răspuns:

Este vorba de puterea absorbita de la retea.
U(volt) x I(amper) = P(watt)

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Reprezintă puterea maximă debitată.

| gicaelectric a răspuns:

As vrea sa cumpar eu traful (daca este de vânzare). Te rog sa dai o poza cu aparatul intreg, greutatea aproximativa si un pret. Multumesc.