| speşăl a întrebat:

Se potrivesc aceste componente de calculator?

-Sursa Rasurbo BasicPower BP-XII550

-Placa video MSI Radeon HD 7770 1024MB DDR5 OV

-Procesor AMD Phenom II X4 965 125W Black Edition

-Memorie Kingston DDR3 4096MB 1600MHz CL9 x2

-Placa de baza Asrock 970DE3/U3S3

Răspuns Câştigător
| AstonMartin a răspuns:

Mergi pe i3 3220! Cald, abia iesit de cateva zile (5).

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Subscriu la ce zice AstonMartin. Desi sint fan AMD, recent am trecut pe Intel (i3 2120). Daca tii la factura la energie si la silentiozitatea/temperatura sistemului tau, in cam aceeasi bani iei frumos un i3 2120 si rulezi fin.

| speşăl explică (pentru KodrutZ):

Pai un i3 nu este mai slab decat phenom ii x4 965?
vreau si performanta, ce vrei sa zici prin factura la energie? sunt diferente mari?

| DANI_1590 a răspuns:

Da

| AstonMartin a răspuns:

Schimba sursa cu http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-plus-400w/ are certificare 80+, e stabila, e fiabila, pentru 20 lei eu au lua asta. Procesorul tau consuma destul de mult, la frecvente default, daca ii mai faci si oc, iti indoaie sursa aia rasurbo.

| speşăl explică (pentru AstonMartin):

Ajung 400w pentru placa video scrisa mai sus?

| KodrutZ a răspuns (pentru speşăl):

Ajung lejer, in principiu, problema e procesorul - daca ii faci si overclock, te duci spre 140W doar procul. Mie, cu i3, abia daca imi consuma atit tot sistemul, si inca in full load. Per total, diferenta MEDIE va fi de cel putin 80W intre i3 si x4 965 - i3 consuma si ~7-8W cind sint in desktop/Web browser. Sa presupunem 120 de ore de utilizare lunar, asta ar insemna 10kW, deci undeva pe la 120 kW anual. 120kW costa vreo 60 RON. Nu e fabulos, dar tii cont si de faptul ca BE-ul va genera mult mai multa caldura si va avea nevoie de o sursa mai capabila (ar merge si cu una de 400, dar loadul va fi mai mare, deci eficienta ceva mai mica, si pierderile de curent mai mari).
P.S. Cine isi ia i3 pentru mizeria aia de placa video incorporata e homosexual. Am un HD 4770 si sterge lejer pe jos cu cele mai performante solutii IGP de la AMD, si discutam totusi de o placa din 2009.

| AstonMartin a răspuns:

Da, mergi pe un Intel i3-21., sau asteapta pana se lanseaza i3 ivy bridge, cu 10% mai bune decat actualele, si cu grafica cu dx 11, ceva mai buna decat hd 2000.