| DejaVuDoc a întrebat:

Se potriveste:
AsRock H61M-VS, socket 1155, DDR3
Saphire ATI Radeon HD 6670 1024MB DDR3
Intel Celeron G530 2,4Ghz sk 1155
Kingston 3GB RAM DDR3 1333 Mhz?

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

Salut.

Doresc sa te ajut, daca desigur, si tu esti de acord. Dar, pentru asta, am nevoie eu de ajutorul tau.
Concret: care este bugetul tau MAXIM alocat pentru acest PC? Ai nevoie de carcasa sau monitor? Periferice? Sti ce este overclockul, iar daca stii, vei face asa ceva? Si desigur, nu in ultimu' rand, la ce va fi folosit PC-ul?
Revino cu aceste detalii si te ajut sa iti construiesti cel mai bun PC posibil in banii de care dispui.

Bafta si sanatate.

Sper sa ne auzim.

| DejaVuDoc explică (pentru SpecialistIT):

Salut, bugetul meu este de 420 lei, nu dispun de bani momentan, dar as dori si eu un pc care sa poata rula jocurile noi, placa video si procesorul le cumpar de la un coleg, imi da si garantie la ele, doar procesorul il cumpar de pe net, si rami ii dau la schimb unui tip, imi da 3 placute de 1G dd3 pe 2 placute de 2g ddr2
Componentele pe care le am acum:
O sursa de 450V
HDD 120 SATA II
DVD-RW
Carcasa mATX sau ATX, nu stiu exact, oricum este normala ca acelea pe care le cumperi din magazin.
Vreau sa vad daca pot sa vand niste piese dintr-un PC mai vechi, daca reusesc sa le vand poate scot niste bani, daca tot te pricepi cat as putea lua pe urmatoarele:
Pentium 4 dual core 2, 4ghz
512mb RAM
Radeon HD 3100 (sau 3200)
O placa de baza nu stiu de care, dar este DDR2, probabil si SATA II, nu stiu exact, este din 2006
Stiu ce este overclockul, dar nu stiu exact cum sa il fac, nu ma pricep la treaba cu voltii, ceva de genul.
Stii piese mai bune de acelasi pret?

| DejaVuDoc explică (pentru SpecialistIT):

Am uitat sa mentionez ca nu am un monitor foarte performant...