| anonim_4396 a întrebat:

Se pricepe cineva la ubuntu?
Nu imi mai apare langa ceas când am introdus cablul de la incarcator in laptop si când cablul de la incarcator este deconectat.
Bateria se pare ca se incarca, am mers si in settings si m-am uitat la power si am vazut ca detecteaza dupa aproximativ 40 secunde că am introdus cablul in laptop sau că l-am scos.
Are o rata de refresh foarte mica, dar nu imi mai spune la Power Statistics câti W are incarcatorul meu sau alte detalii de genul acesta care nici nu ma interesau.

Mai vad inca o tâmpenie abatere dereglare pe care o face sistemul de operare dacă descarc bateria până la 70% apoi o las să se incarce când ajunge pe la 96% iși aduce aminte și el să afișeze lângă baterie semnul acela de fulger care semnifica că bateria se încarcă.

Am nevoie de ajutor sa imi spuneti ce utilitar, plughin să instalez ca să apară instantaneu fulgerul acela lângă baterie dacă am introdus cablul sau să dispara instataneu dacă mufa de la încărcător nu mai face contact.
MULTUMESC MULT DE TOT!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Incearca asta
https://www.reddit.com/......indicator/

| RxTx a răspuns (pentru Intruder19):

MULTUMESC MULT MERGE APROAPE PERFECT doar că trebuie să ii dau eu refresh manual
sudo apt install gnome-tweaks

sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libusbmuxd.so.6.0.0 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libusbmuxd.so.4

sudo systemctl restart upower

Daca ai sti cumva ce fisier ar trebui sa editez ca sa isi dea mai des

sudo systemctl restart upower

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este din laptop, nu din sistemul de operare.
"Senzorul" de incarcare iti da semnalul exact cand se si afiseaza, dar nu atunci candbagi mufa (trigger-ul are nevoie de un timp pentru a sesiza diferenta de tensiune).

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Eram gata gata sa te cred dar nu mi-a venit să cred și m-am dus până în bătrânul windows 7
SI SURPRIZĂ INSTATANEU CUM INTRODUC MUFA IN LAPTOP APARE SEMNUL LÂNGĂ CEAS CĂ SE ÎNCARCA BATERIA A
Surpriză instantaneu ce scot mufa din laptop dispare semnul de lângă ceas
Asta instamna ca problema este doar una de interpretare software de la ubuntu

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Depinde ce sesizeaza soft-ul: tensiunea de pe contactul mufei sau curentul de incarcare.

Răspuns utilizator avertizat