| unu811 a întrebat:

Sfaraie priza funda!
in camera mea am un prelungitor in care bag televizorul si laptopul.
din cand in cand sfaraie, face scantei si se opresc toate aparatele conectate la acesta
prelungitorul e oarecum nou e luat de 3 luni
ce trebuie sa fac?
funda daca ma lamuriti!

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

SCHIMBA URGENT PRIZA. Contactele din interiorul prizei s-au slabit si stecherul nu mai sta bine. Poti arde aproape tot ce bagi in priza.

| abyy95 a răspuns:

Salut ai un scurt in priza..iti cad si sigurantele cand se intampla chestia asta? ..ai incercat si alt prelungitor?

| unu811 explică (pentru abyy95):

Am vreo 4 prelungitoare in casa si 2 dintre ele sfaraie si nu sare siguranta

| unu811 explică (pentru abyy95):

Astea care sfaraie sunt oarecum mai noi, dar am unulde vreo 7 ani care n-a sfarait niciodata si e suprasolicitat...am in el computerul

| abyy95 a răspuns:

Daca prizele sunt sistem vechi, cu patratul unde se prind firele este plastic alea sunt cam slabute la consumatori mari d energie, dupa un timp provoaca contacte reci si asta ar mai fii o cauza ca se aude un zumzait. Cele mai bune prize sunt cele cu patratul in spate de ceramica unde se prind firele, sunt foarte rezistente.

| abyy95 a răspuns:

Sau ori este un "contact slab" in priza [cind stecherul e introdus]; conexiune slabita chiar la contactul din interiorul prizei ori ai un defect intern in vreun conductor, chiar sub izolatie, mai ales la conductoarele de aluminiu, unde s-a umblat mai mult....asta se mai "traduce" si prin "pilpiirea" in functionare a consumatorilor, mai ales cei de putere mai mare....sau,daca defectul persista poate sa apara si un inceput de INCENDIU!