| WeAreSmart a întrebat:

Stateam linistit la computer si deodata se opreste, se face ecranul albastru si scria ceva despre o eroare, nu am reusit sa citesc
si s-a restartat imediat, oare a crescut temperatura si s-a restartat automat?
acuma temp procesorului nu depaseste 40 de grade
Palaca de sistem are 33 - 36 de grade

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eroarea se numeste BSOD (blue screen of death) si de cele mai multe ori este inofensiva. Cand incepe sa apara in repetate randuri, uneori de mai multe ori pe parcursul unei zile, inseamna ca ai o problema cu una dintre componentele calculatorului.

| xBro a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca are probleme cu placa video

| anonim_4396 a răspuns (pentru xBro):

BSOD poate fi cauzat de aproape oricare componenta. De asemenea poate fi cauzat de catre un driver sau un registru busit. E imposibil sa iti dai seama care e cauza doar din ce a explicat el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ti-a dat BSOD... si ala ti-l da cand este prea incarcata memoria si PC-ul risca sa se inchida. BSOD salveaza procesele existente care nu s-ar salva daca pc s-ar inchide imediat si complet... Incearca sa-ti reinst windows

| 0x11111051 a răspuns:

Problema se numeste BSOD. Daca iti apare de mai multe ori pe zi, cred ca e cazul sa chemi un specialist, sau sa te adresezi pe niste forum-uri bune.
Sa nu uiti sa le scrii si adresele de eroare. (0x---------, 0x---------, etc.)