| xCangur a întrebat:

Stiti ca sunt baterii din acelea AA de 1.5V. Daca pun doua baterii din acelea vor face impreuna 3V sau tot 1.5 V? Si cu amperi e tot la fel? Rog seriozitate!

Funda, cine imi explica!

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Ma indoiesc ca, asta e tema la fizica la el, dar nici nu imi dau seama la ce ii trebuie, asa ca poate ne luminezi tongue

in orice caz doua baterii puse in paralel au acelasi voltaj, dar se consuma mai greu, puse in serie voltajul se aduna, sper ca stii ce e aia serie si paralel tongue
iar in realitatea reala am avut o singura data un Apple Might Mouse Wireless care avea bateriile puse in paralel (mergea cu o singura baterie, dar avea loc de, doua) in rest, intodeauna numai in serie

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legate impreuna, se poate dubla ori voltajul, ori amperajul sau se poate anula si voltajul sau amperajul.
Toate in functie de cum se conecteaza bateriile intre ele.

| sierra1 a răspuns:

Dacă le pui +-+- (se numește legare în serie) obții 3V, același curent în Amperi

Dacă le pui în paralel
- +
obții tot 1, 5V dar curentul în amperi e dublu.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La ora de fizica ar fi trebuit sa inveti si sa retii cum se creste amperajul, sau voltajul curentului continu&legarea in paralel, sau in serie. Succes!

Răspuns utilizator avertizat