| keepa a întrebat:

Stiu ca suna ciudat, sa nu radeti da imi explica si mie cineva care-i diferenta dintre smartphone, iphone si un telefon mobil mai normal? adica ca sunt mai scumpe si mai bune am inteles, dac ce fac in plus mai concert?big grin

Răspuns Câştigător
| zeeeeeex a răspuns:

Din categoria telefoanelor SMART (smartphone) face parte Iphone dau si Samsung Xperia sau Samsung B5310 CorbyPRO sau Nokia X6 dar si Nokia C5... Ti-am dat cateva ex sa iti faci o idee, nu toate smartphone-urile trebuie sa aiba touchscreen ceea ce pot face conteaza. In comparatie cu celalalte telefoane ele functioneaza cu sistem de operare, poti instala si rula programe gen Java, Adobe, Microsoft Office, care un telefon normal, gen Nokia 6230i sau Nokia 6100, nu pot. Sper sa iti fi fost de ajutor Bye bye!

aaa si inca ceva... daca te intereseaza big grin Primul smartphone a fost facut in 1992, pus pe piata in 1993, se numea Simon si facut de IBM

1 răspuns:
| FucktheSystem a răspuns:

Smartphone :Un smartphone (cuvânt englez compus, care s-ar putea traduce "telefon mobil inteligent") este un telefon mobil multifuncțional, conectat la o rețea GSM. Dispunând și de o minitastatură, el oferă funcționalitățile de PDA, agendă, calendar, navigare GPS, eventual și e-mail etc. De obicei el dispune și de un ecran sensitiv (touchscreen). În prezent (2008), cele mai multe modele de smartphone pot fi folosite și pentru făcut fotografii sau pentru înregistrări audio și chiar video.

Totuși, cea mai spectaculoasă aplicație realizată deja (pentru unele modele de smartphone) este conexiunea la Internet, în cadrul unei rețele de tip UMTS / HSDPA. În acest caz smartphone-ul necesită desigur și o aplicație browser specială.

Funcțiile sunt realizate cu ajutorul aplicațiilor software, care lucrează sub un sistem de operare specific. Cele mai folosite sisteme de operare pentru smartphone sunt la ora actuală (2008): Symbian OS, iPhone OS, RIM BlackBerry, Windows Mobile, Familiar Lux, Palm OS, etc. În octombrie 2008, Google și T-Mobile au lansat pe piață sistemul de operare Android. Pe un smartphone se pot programa și instala și aplicații suplimentare, care îi lărgesc posibilitățile.

Primul smartphone a fost se pare Simon (IBM), prezentat la salonul de tehnologie COMDEX din 1992 și pus în vânzare de firma BellSouth în 1993.

În 2001 firma RIM a lansat pe piață primul BlackBerry, un smartphone care permite comunicații e-mail fără fir.

iphone:iPhone este în același timp un telefon mobil, un player multimedial și un dispozitiv de comunicație fără fir anunțat de către Steve Jobs, CEO al companiei americane Apple, Inc., în timpul discursului său de la Macworld Conference & Expo de la 9 ianuarie 2007.[1][2] iPhone are suport pentru push e-mail, telefonie mobilă, SMS, navigare web. În plus este dotat cu un ecran de tip touchscreen, include funcțiile regăsite la playerele media iPod și rulează o variantă a sistemului de operare Mac OS X.

Dispozitivul este un telefon mobil de generație 2. 5G, quad band, GSM, EDGE. Este echipat cu Wi-Fi (802. 11b/g/n) și Bluetooth 2. 0, precum și cu o cameră foto de 2 megapixeli. Are suport pentru rotire verticală sau orizontală. iPhone nu are tastatură incorporată; intoducerea informației se realizează prin intermediul interfeței software de tip grafic implementată prin funcționalitatea de sensibilitate la atingere a ecranului iPhone-ului.[3]

iPhone a fost lansat în Statele Unite la data de 29 iunie 2007, fiind disponibil în magazinele Apple Store sau AT&T. La 11 iulie 2008 Apple a lansat modelul iPhone 3G, compatibil cu 3G și cu GPS asistant. În România terminalul iPhone 3G a fost lansat la Orange la 22 august 2008, iar în Republica Moldova acesta este distribuit oficial de Orange Moldova începând cu 31 octombrie 2008.

Compania americană Cisco Systems deține marca înregistrată pentru iPhone și vinde o linie de telefoane sub brand-ul "Linksys"; problema nu a fost complet rezolvată până la momentul anunțului lui Jobs.