| Ioanaa_Maria_1996 a întrebat:

Sunt pe abonament ( Orange) si as vrea sa aflu numarul celui care m-a sunat cu privat. Am auzit multi abonati Orange care au reusit sa faca asta...insa pe contul meu Orange imi arata toate apelurile insa cele de la numarul privat nu imi apar deloc! Stiti cum as putea proceda in cazul asta? sau daca pot face ceva?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Prietena mea a fost la Orange pentru ca o tot suna un numar privat de vreo 5-6 ori in fiecare zi si cei de acolo au zis ca singurul lucru pe care pot sa-l faca e sa blocheze toate apelurile cu numar privat catre numarul ei. Nu o sa iti spuna cine te-a sunat. Poti in schimb sa mergi la politie... daca ai motive bune.
Nu cred ca exista niciun abonat care sa fi aflat un numar privat fara ajutorul politiei, e ilegal din partea firmei de telefonie, eu, ca abonat, am dreptul sa imi ascund numarul iar cei de la Orange nu au dreptul sa spuna nimanui numarul meu daca eu fac asta, doar in cazuri speciale, cu implicarea politiei, si poate nici atunci.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se rezolva cu o plangere la politie, bineinteles daca e ceva serios legat de apelurile alea, si in cadrul anchetei ti se vor dezvalui si numerele de telefon daca e cazul.

| octav005 a răspuns:

Mergea inainte sa aflii cine te-a sunat cu nr privat.
trebuia sa iti faci un cont de telefonie VoIP, ei iti dadea un nr de telefon. si din setari apeluri telefon iti redirectionai anumite apeluri (ex. resingere cand e ocupat, respingere in afara ariei de acoperire) si redirectionai catre casuta postala si acolo bagai acel nr de VoIP,
cand te suna cu nr privat, dadeai ton ocupat, dar el se redirectiona pe nr de VoIP.
intrai pe siteul unde ai facut contul de VoIP.te duceai la apeluri primite si iti aparea nr.

| DryIce a răspuns:

Numar privat inseamna numar criptat. Ai nevoie de un pc si de cateva programe si sa te rogi sa nu fie in 128 bit sau mai mare. Asta e teoria, practica nu am big grin

| suntserios a răspuns (pentru DryIce):

Recunoaste, adevarul e ca nici tu nu stii ce spui... da incerci

| DryIce a răspuns (pentru suntserios):

Ba stiu ce spun big grin

| suntserios a răspuns (pentru DryIce):

Detaliaza, cum spargi tu serverele de la operatorii de telefonie sa decriptezi numere de telefon. Sau poate de conectezi la vreun satelit sa interceptezi comunicarile?
Sau poate ai tu vreun algoritm de decriptate magic si sa isi faca griji NASA

| IoanaaaaaaaaASDF a răspuns:

Nu prea cred ca poti afla, daca mergi la politie au ei o procedura.
mult prea multe batai de cap pentru un apel.

| Ioanaa_Maria_1996 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, ma las pagubasa laughing