| ciprian112 a întrebat:

Tocmai am luat un virus pe telefon(nokia 5800)...Acesta nu mi afecteaza deloc functionarea telefonului.singura problema e ca atunci cand il conectez la un pc infectez automat acel pc! Pot sa scap de virus fara sa pierd vreun fisier de pe telefon, deoarece am foarte multe programe bagate pe el deja!

6 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Daca e doar pe cardul de memorie, formateazal si gata daca nu incearca un cod de resetare al telefonului si acela il va aduce la starea initiala! Si probabil te va scapa si de virus!

| unicka a răspuns:

Dar ai antivirus pe pc? cand il conectezi, pleaca automat antivirusul? poti incerca in felul urmator :cand conectezi telefonul la pc (presupun ca o faci prin cablu de date) iti apare in calculator o partitie noua. faci click dreapta si ar trebuia sa apara pe lista aceea SCAN partitie "x". dai scan si ar trebui sa apara un rezultat. incearca si trimite un mesaj ( sunt curioasa de rezultat). bafta!

| dksjgpfbgfbopgdfk a răspuns:

Desi nu sunt "as"in telefonie mobila, banuiesc ca in acest caz trebuie efectuata o resoftare. Du-te la un service GSM si "consulta"un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asa ceva am avut eu cu un stick nu cred ca merge decat formatat cardul sau telefonul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conecteaza tel cu functia Mass-Memory si pe card (in folderul principal) cauta un fisier "autorun.inf". daca nu gasesti activeaza optiunile "Show Hidden Files & Folders" si "Show System Files" (cauta pe google). virusul este pentru calculator si nu poate functiona pe tel. este pe tel din cauza ca a fost conectat cardul la vreoun calculator infectat cu acel vierme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei sunt virusi de tip rootkit autorun.inf. Acestia se pun pe fiecare partitie din calculator inclusiv stick-uri de memorie. Se poate sterge cu linux sau orice windows Live fara sa pierzi vreo data.