| Takamine a întrebat:

TPU am o mare problema! Mi-am instalasat windows 7 ( inainte aveam win 8 ). Am salvat toate datele importante pe E, am verificat ca s-au salvat cum trebuie si ca functioneaza tot si am reinstalat windowsul. Acum vad ca toate acele date s-au salvat sub forma de "shortcut". Cum pot sa le recuperez, am nevoie de mare ajutor!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu poți să mai salvezi mare lucru. Datele tale au rămas pe partiția pe care erau inițial (probabil C: - aia unde ai pus și s.o.). Acum, ai mai putea eventual încerca să pui pe un stick USB programul Recuva și să-l rulezi de acolo și să vezi ce mai poți recupera. Ai ceva șanse, dar în niciun caz 100%.
PS: altă dată când mai vrei să salvezi ceva, fă copy/paste, nu drag&drop (pentru. că la asta acțiunea implicită e de obicei de „copiere" a link-ului spre fișier). Sau chiar cut/paste (move).

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

laughing Esti bun! In primul rand ca datele nu au ce sa caute pe C NICIODATA! In felul asta nici nu trebuie sa le salvezi! Grea stiinta asta! In al doile rand, se pare ca nici datele nu stii sa le salvezi...nashpa!

Cam tarziu acum, partitia s-a rescris, slabe sanse sa mai salvezi ceva! Iar daca salvezi ceva, mare parte din fisiere vor fi corupte si inutilizabile! Exista pe net programe de recuperare! Cauta!

| mihai69 a răspuns (pentru K0sti):

Cel puțin teoretic, șanse ar fi - sistemul de operare și programele instalate ocupau un spațiu care acum e ocupat doar de s.o.; datele proprii au fost scrise în zone în care dacă doar a reinstalat s.o. și nu a mai făcut alte instalări să fi scăpat nesuprascrise. evident, nu e sigur 100%, așa cum i-am zis și lui.
Apropo de salvarea datelor, eu am de ceva vreme cam toate fișierele „sensibile" pe dropbox și google drive; în felul ăsta nici măcar nu trebuie să mai cari cu tine discuri externe sau stick-uri și sunt disponibile oriunde ai o legătură la net.

| K0sti a răspuns (pentru mihai69):

Iti spun eu din experienta, ca nu mai salveaza nici 30% din date. Depinde si de program. Si multe fisiere din pacate sunt corupte, poze, documente, etc. Sanse sunt, dar slabe!

"eu am de ceva vreme cam toate fișierele „sensibile" pe dropbox și google drive"...nu sfatuiesc pe nimeni sa tina datele sensibile pe net. Nici macar calculatorul de acasa nu-ti mai apartine, atat timp cat e legat la net.

Citeste asta: http://www.epasystems.ro/......n-dropbox/

| gelu1970 a răspuns:

Easeus data recovery
wodershare data recovery
ontrack
nu sunt programe free. incearca sa gasesti unul din ele full si de asemenea e de preferat sa ai o unitate de stocare externa in care sa recuperezi. insa dupa o formatare...slabe sanse sa recuperezi foarte mult.
oricum, bafta.

| danutzu96 a răspuns (pentru gelu1970):

Eu ii recomad R-studio dar costa o caruta de bani si o sa se uite ca la avion la el... Am recuperat cu el date suprascrise (unele erau deteriorate )... dar se mai poate daca nu mai baga nimic pe el. Si ontrack e foarte bun. dar la fel costa o caruta de bani.

| gelu1970 a răspuns (pentru danutzu96):

De asemenea e un program eficient. buna idee.