| Ionut659 a întrebat:

Ce trebuie să aibă un pc/laptop de gaming sau nu neapărat dar minimum pentru a îți duce un joc în cel puțin 30 fps? Ex: gb ram, placă video etc.

Răspuns Câştigător
| AnonimMareMareMare a răspuns:

Un pc care duce jocurile in minim 30 fps are nevoie de un 8GB ram, un Intel 3 minim si o placa video cu minim 2GB

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Laptopul trebuie'-să aibă un proprietar cu vreo 3000 lei disponibili

| Ineys a răspuns:

Depinde de joc.

Sa presupunem ca te referi la un joc cu ceva pretentii in materie de putere de procesare, altfel nu-i vad rostul intrebarii.
Sa luam de exemplu Far Cry 5.

Poti intra aici si sa vezi cerintele minime pentru a rula jocul ( si multe altele pe langa ): https://www.systemrequirementslab.com/cyri/requirements/far-cry-5/15464

Dupa cum vezi trebuie cam asa:
-minim 8 GB de RAM. In 2020 nu mai e asa scumpa memoria RAM.
-un Intel i5 ar fi cel mai recomandat pentru gaming. i7 e deja prea mult iar i3 e foarte posibil sa iti faca bottleneck la placa video.
-la placa video chiar depinde de joc, si dupa cum vezi de exemplu pentru Far Cry 5 ei spun ca e nevoie de un GTX 970 sau AMD R9 290X; desigur, asta e cel mai probabil sa joci in 60 FPS. Daca te uiti la minimum request vezi ca cere GTX 670 sau AMD R9 270.
-stocarea e irelevanta pentru gaming ( daca nu pui la socoteala timpul de incarcare al texturilor ), dar de preferat sa fie SSD pentru fluiditatea sistemului de operare
-sursa trebuie cumparata in concordanta cu celelalte componente -> depinde de cata putere au nevoie. Pentru un sistem mediu 600W cred ca sunt suficienti.

Sper ca n-am omis ceva important.