| Andrew_8561 a întrebat:

TPU help!Deci eu nu sunt in tara mai exact(Londra),am fost in Carphone Warehouse sa imi iau un Iphone 4S pana aud marea prostie,baiatul de acolo imi zice ca la Iphone cand bagi prima si numai PRIMA cartela in el o salveaza si nu mai poti sa o schimbi.am ramas mut.il intreb ca nu poti face nimic sa il deblochezi sau ceva se apuca sa imi zica ceva de jailbreak...sau ceva de genu,dar sincer sa fiu nu prea l-am inteles.I-am zis asa,daca cumpar de aici o cartela orange,o folosesc iar pe urma vin in Romania apoi iar inapoi si dupa iar in Romania dar definitiv si imi bag vechea cartela de orange pe care o am va merge?a zis ca nu e sigur nu stie.angry.e adevarat?daca da cred ca il voi lua de acasa,sa il decodez in NICI UN CAZ!

4 răspunsuri:
| Furnicutza a răspuns:

Spune-i la ala sa se impuste in cap>in primul rand sa iti iei telefonul la mana libera(adica sa nu fie de la o firma cum e la noi Orange sau Vodafone sau altele) pentru ca asa nu va fi blocat.Este drept, este mai scump dar poti utiliza orice gen de cartela din orice retea.

| Andrew_8561 explică (pentru Furnicutza):

Promit ca am sa i zicwinking! dar dincolo de asta nu am fost la nicio firma,warehouse e o companie care vinde telefoane si pe free de asemnea,am citit pe net ca va aparea versunea unblocked scria coming soon,am intrat pe Apple store:nimic, bag picioru deja iau max. oricum mai dau maine o fuga pana in ceva magazin sa vad, peste tot e £499 cand ma duc sa il iau se apuca ala sa imi zica ca merge doar pe o singura cartela in fine cum am scris mai sus se salveaza prima cartela, daca il cumpar inca nu
s nebun sa dau atatia bani si sa il mai si decodez prostie curata nu e 3g. oricum la momentu de fata is confuzz rauu!

| Andrew_8561 explică (pentru Furnicutza):

Inca ceva precizez ca mi-a spus ca de fapt e unblocked bagi ORICE cartela in el si merge dar dupa trebuie sa o folosesti in aceeasi retea, is confuz nimic nu mai inteleg.

| Furnicutza a răspuns (pentru Andrew_8561):

Mergi si in alte magazine si intreaba. Poate gasesti pe cineva mai capabil si reuseste sa iti explice mai exact despre ce e vorba.Mi se pare ilogic ce spunea el.Dar te poate lamuri cineva mai in masura, asa ca du-te si la alt magazin si vezi ce iti spun acolo.