| qest11 a întrebat:

Un acumulator ni-mh de 1.2v, se degradeaza in timp, presupunand ca exista macar un ciclu de incarcare - descarcare o data la cateva luni. Ma refer strict la uzura/deteriorare datorita timpului de depozitare. Nu am gasit nimic pe net legat de imbatranirea acumulatorilor nimh, in regim de nefolosire.

Stiam de exemplu ca la bateriile Li-ion, indiferent daca le folosesti intens sau nu, ele se deterioreaza in timp, desi in practica am niste telefoane de 10-12 ani, uitate prin casa, pe care le incarc o data la 2-3 ani, pe li-ion, si par conservate bine, desi la bateriile de litiu descarcarile adanci sunt daunatoare.

Cumparasem un acumulator varta de 8, 4v la reducere, si nu ma uitasem la data fabricatiei, dar el avea 2 ani si 6v. Acum are vreo 5-6 incarcari si nu par a fi probleme.

Doresc raspunsuri de la cei care au acumulatori ni-mh de ani de zile, si cunosc din practica mai multe detalii despre "viata" lor, sau au cunostinte legate de tehnologia acumulatorilor nimh.

Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Nu sunt expert, dar pot sa iti spun ca nu este o regula, eu am avut cazuri cand s-au defectat si dupa doua luni (cei drept erau ieftini, gen GP ) dar am si cazuri care au tinut 6 ani. Deci este o loterie.

| qest11 explică (pentru Ironwin):

Eu folosesc tronic de la lidl 2300, lexman 2400 de la leroy merlin si cele verzi de la careffour 2400 si au costat 15, 23 si 17 setul, si se tin bine. Le incarc cu incarcatorul tronic de la lidl, la care atasez un racitor de laptop, iar incarcatorul il pun cu fata in jos, spre ventilator.
Ieri am gasit la parintii mei 2 baterii descarcate adanc, una avea polii inversati tensiune 0, 21, iar alta 0, 800. Am pus-o pe aparatul de masura setat pe verificare continuitate, acolo unde se aude buzz-ul, si a incarcat-o pana la 0.250 apoi a acceptat-o si incarcatorul, iar acum are aproape 1, 400 dupa 12 ore.