| Therraex a întrebat:

URGENT! Trebuie sa instalez un windows pe un laptop nou: Acer Aspire E1-531... nu are nimica in el, decat Linux... care nu se deschide decat pana la faza in care imi zice sa citesc licenta. Windows 7 il am pe stick si voiam sa stiu cum sa deschid stickul sa vad ce am in el si ce trebuie sa schimb in meniul de bootare. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alexu_Alexu_1996 a răspuns:

Pai vezi care e tasta de BOOT MENU. Daca nu o gasesti intra in BIOS si faci ce trebuie, adica setezi ca unitatea optica sa fie prioritara, sa booteze ea

11 răspunsuri:
| ursey a răspuns:

Apasa pe del sau f2 sa intri in bios si de acolo setezi ordinea de boot

| Therraex explică (pentru ursey):

La boot priority order am asa:
1. HDD0: WDC...
2. ATAPI CDROM: HL-...
3. USB FDD
4. Network Boot
5. USB HDD
6. USB CDROOM
Daca instalez din CD pe ar trebui sa il pun primul?

| Therraex explică (pentru ursey):

''USB CDROM:'' sau ''ATAPI CDROM'' pentru. CD-uri?
Dupa ce reusesc sa instalez Windowsul va trebuii sa intru din nou in Bios sa le schimb ordinea la loc cum erau?

| Alexu_Alexu_1996 a răspuns (pentru Therraex):

Ca sa-l instalezi de pe CD sa DVD trebuie ca acel ATAPI CD-ROM sa fie primul.Vezi ca in partea de jos iti spune el cum le modifici, mi se pare ca pe + modifici ordinea:pe + il dai in sus si pe - in jos.Acum nu sunt sigur ce fel de bios ai tu. Uita-te atent intr-un colt sau in partea de jos a ecranului ca iti spune el ce sa faci:ca sa salvezi modificarile apesi aia,ca sa modifi nu stiu ce apesi aia,si asa mai departe. Daca ai inteles asta fa ceea ce am scris eu mai sus adica pune ATAPI CD-ROM primul, salveaza modificarile, si incepi instalarea, iti apare mesajul Pres any key to boot from CD or DVD, apesi orice tasta si pornesti instalare.In momentul instalarii daca iti da erori,vezi da e bun DVD-UL, daca e zgariat sau nu, sau daca kit-ul de instalare e facut corect. Daca nici asa nu booteaza, nu stiu ce sa zic, fa rost de un Windows bun.

| Therraex explică (pentru Alexu_Alexu_1996):

Windows 7 Starter, e destul de bun.
Dupa asta, pun ordinea programelor din Boot la loc cum erau, nu?

| Alexu_Alexu_1996 a răspuns (pentru Therraex):

Da,de fapt nu cum erau. Ordinea corecta e asa:
1:HDD
2:ATAPI CD-ROM
3:USB HDD
4:USB CDROM
5:USB FDD
6:Network
Dupa ce bagi Windows-ul, prima si prima data instaleaza driverele.Alta chestie pe care nu o interleg este de ce ai instalat Starter.Starter e o versiune pentru cei cu netbook-uri din acelea mici,unde resursele sunt limitate, nu poti sal personalizezi sub nici o forma, nu poti sa-i schimbi nici macar imaginea de fundal, iar laptopul acela era destul de bun. Daca ar fi fost sa fie el meu, eu as fii instalat un Windows 8.1 pe 64 de biti, sau daca nu suporti Windows-ul 8 din cauza interfetei METRO UI atunci un Windows 7 Ultimate sau Home Premium tot pe 64 de biti, dar asta e alt subiect.Aaa, si inca o chestie la starter nu are varianta pe 64 de biti, deci daca ai 4GB de memorie sau mai mult sa zicem 8 ca in ziua de azi toate au 8GB, o sati recunoasca dor 3, 2GB.Asta e arhitectura pe 32 de biti, n-ai cei face la asta. Daca vrei un Windows bun si legal, i-a un Windows 8.1 de pe site-ul ofiial Technet Microsoft pe 64 de biti.Vezi ca trebuie sa ai cont Microsoft Hotmail.

| Therraex explică (pentru Alexu_Alexu_1996):

Pai este mai mult loc pe Starter. Si il poti personaliza cu un program ''Oceanis''. :3

| ursey a răspuns (pentru Therraex):

ATAPI CDROM il pui primul

| ursey a răspuns (pentru ursey):

Sa nu pui niciodata sticku primul sa booteze de pe el ca pleaca continuu cu instalarea la windows nu este ca de pe CD sa iti zica sa apesi pe orice daca vrei sa instalezi de pe CD vezi ca trebuie sa ai tasta de boot meniu de obicei este F12 si pentru prima data alegi de pe usb hdd sau la unele apare +HDD apesi pe +HDD si alegi sticku de acolo sa booteze pe el asta doar prima data

| georgetzop a răspuns:

Trebuie sa faci stick-ul bootabil si sa intri in bios la laptop in boot menu si selectezi sa iti booteze stick-ul primul

| dommian a răspuns:

Baga stick-ul pornesti laptopul si apesi cate unul din F-urii, F8 sau F11, F12, F2 pana apare "bot menu" si alegi din lista Boot from Usb drive