| georgica29 a întrebat:

Va rog ajutati-ma, am luat pe pc in win 32 un virus trojan, am instalat windows-ul dar degeaba nu pot sa scap de el deloc, cum sa fac ca am antivirus nod 32 am incercat sa-l sterg dar degeaba, ce pot sa fac, astept raspuns. multumesc!

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Hard Disk-ul nu trebuie schimbat/inlocuit!

Ai un virus (digital), ci nu o problema fizica!
Du-te cu el la cineva care are deja sistem antivirus (altul decat NOD32; de preferat BitDefender -eu asta folosesc- sau Kaspersky) si roaga-l/o sa ti-l scaneze cu functiile de cautare la maxim (full/hard/complete/etc.)!

Daca Hard-ul nu are erori fizice, nu vei pierde nici datele, nu va fi nevoie nici sa reformatezi altceva decat partitia pe care ti-ai instalat sistemul de operare!

Acum, parittia pentru sistemul de operare iti recomand s-o formatezi full (nu quick/fast)!

Eu daca as fi avut un virus ca al tau, mi-as fi facut back-up de date, dupa ce il devirusam, desigur, ca mai apoi sa il formatez complet, dar nu oricum, ci rescriindu-i zero-urile... adica sa ii rescriu MBR-ul (master boot record)!
Asta este de preferat sa ti-o faca cineva care stie ce face, pentru ca altfel, adio hard disk!
Dupa formatare, mi-as rescrie partitiile, in aceeasi ordine sau in alta, dupa necesitati happy!

Asta e ceea ce as face eu... si iti recomand acelasi lucru! In afara de asta, iti recomand sa folosesti alt antivirus. Dupa cum spuneam, eu folosesc BitDefender si sunt foarte multumit, nu este nici la fel de scump ca ceilalti!

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Si eu am avut troieni dar am reusit sa scap de ei cu antivirusul meu BitDefender!

| The Scout a răspuns:

Mergi pe mana primarului, el a spus perfect. Nu te baza pe antivirusi ( @ Elianna ) nici pe cea zis deutza. Nu-ti face nici un CD cu ce ai avut din pc, sunt cativa virusi destepti care se baga pe orice chestie portabila cu memorie ( Stick USB, CD, DVD, etc ). Sorry pentru ultima veste.

| yoppzz11 a răspuns:

Dr web cureit!happy
baga si un firewall mai bun ca ala din windows e depasit(recomand pe acela de la comodo care vine cu un antivirus)
si un antispyware(antispyware-blocker recomand)
pup

| deutza00 a răspuns:

Trebuie sati schimbi hardul, nu poti sa scapi altfel de el.
o sa te coste, si eu am avut probleme, dar sa-ti mai salvezi cati poti pe niste CD-uri ce vrei, ca ti se mai sterge TOOOT. sa stii TOOOT. nu va ramane nimic, nici din D, C, E...etc.

| primaru a răspuns:

Formareaza hardul de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca si programele Malwarebytes Anti-Malware si SmitFraudFix, astea pe bine m-au ajutat, si data viitoare citeste numele troianului care ti-l da NOD32-ul si cauta pe google sau intreaba aici, ca unii troieni au metode specifice de stergere foarte eficiente sau programele dedicate numai pentru ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai fraierilor daca are trojan in win 32 ii trebuie bitdefender 2010 internet security sau anti-trojan, eu le am pe ambele si merg fast!