| cosmic_ray a întrebat:

Va rog daca ma puteti ajuta. e vorba de calculator.saptamana trecuta mi-am reinstalat windows-ul.inainte avea windows black XP si acum mi-am instalat windows xp (simplu)
nu-mi mai merge sunetul.am inteles de pe site-uri de asistenta calculatoare ca problema aceasta este comuna si ca multi au avut-o. dar nu era explicat nimic concret cum as putea rezolva-o.
pur si simplu incercand sa instalez driverul audio imi da "failure" fara alte explicatii...
mentionez ca la mine placa de sunet este incorporata in placa de baza.am inteles ca la unii este separata.
si as prefera sa-mi rezolv eu problema fara sa fiu nevoita sa-mi las calc-ul la reparat pentru ca imi ia bani cat nu face si in al doilea rand mi-l da dupa 2 luni.
ceva sugestii? oare sa fie de la windows? sa-l mai instalez odata? daca da e bun vista? dau funditahee hee

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ar ajuta dacă ne-ai da numele plăcii de sunet.
Fii atentă cum faci.
Dai click dreapta pe "My Computer", te duci la Properties, apoi te duci la tab-ul cu "Hardware" şi apoi te duci la Device Manager.
Placa ta de sunet ar trebui să apară cu un semnul exclamării galben.
Dai dublu-click pe ea şi te duci la "Details". Acolo o să-ţi apară ceva de genul "PCI\VEN_XXXX&DEV_YYYY&...". Unde "XXXX" şi "YYYY" o să-ţi apară ţie un cod de litere majuscule şi cifre.
Iei şi notezi alea şi intri pe http://pcidatabase.com/.
Dai acolo căutare după Vendor şi Device până dai de dispozitivul pe care-l ai tu.
Odată identificat, dai search pe google ce ai găsit tu alăturat de cuvintele "download driver xp".
Astfel ai să găseşti driver-ul corespunzător pentru windows-ul tău.
Îl instalezi şi va merge fără stres.

Note: Da, e bun vista, în sensul că-ţi va rezolva fără stres problema asta însă, pe de altă parte, îţi va mânca enorm de multe resurse şi nu vei mai putea să faci multe chestii pe care acum pe XP le poţi face fără stres. Mai mult decât atât, este posibil ca windows-ul pe care l-ai instalat tu să fie corupt sau incomplet.
Mai încearcă un cd cu xp despre care ştii că merge.

Succes.

4 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Incearca sa instalezi windows-ul inca odata, insa de data asta incearca sa-o faci cu un alt CD, decat cu cel folosit anterior. Ar putea fi continutul "malformat".
Vista... daca nu ai cel putin 1 GB Ram te sfatuiesc sa ramai la XP. ^.^
O zi buna! happy

| MariuZ a răspuns:

Pune cdul cu driverele de la placa de baza si instaleaza driverul de acolo. Sau cauta pe net softul pentru placa de baza.
Bafta!

| Lorelai a răspuns:

Probabil nu instalezi driverul potrivit! Instaleaza alt driver(potrivit pentru windowsul tau), cauta pe net, tu stii cum se numeste driverul tau. Daca tu nu gasesti, pune pe cine sa iti caute. Nu e ceva asa grav, se rezolva, stai linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt am mai vazut un caz asemanator la un prieten de al meau care era stricata hardu se poate da acela a lovit grav hardu si de aia este doar o sustinere se poate sa nu