| AlexAlexandru14245 a întrebat:

Va salut, am si eu o problema cu pc-ul.
Cand descarc un joc intru in joc si dupa 2-3 min primesc restart la pc, la unele jocuri primesc mai greu, adica poate sa nu sa stinga deloc sau poate sa se stinga instant si apropo am un i7 4770k 8 gb ram si o placa video Intel (R) hd graphic 4600 de 128 mb.Va Multumesc

Răspuns Câştigător
| FlosKa a răspuns:

Si eu am patit la fel si a fost de la sursa a trebuit sa schimb sursa cu una mai puternica

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Tot ce poti juca cu placa aceea video e Diablo III sau Diablo II: Resurrected. Dar nu cu detalii la maxim.

Eventual LOL, Minecraft sau CS-Go (nu 2) cu detalii pe low, si rezolutie 720p.
Plus alte jocuri foarte vechi ce nu cer grafica pretentioasa, in special de strategie.

Grafica integrata din orice procesor, in special din cele Intel mai vechi de 2020, NU e suficienta pentru jocuri.

Pune o placa video dedicata, si nu vei avea probleme.

nVidia GTX 1050, 1060, sau ce gasesti la SH in bani putini.
Sa aiba doar GTX sau RTX in nume si minim 4 GB VRAM.

Si procesorul e slab, chiar foarte slab pentru ziua de azi.
Dar pe langa placa video HD4600 e parfum.
4770K e totusi echivalentul unui i3 de prin 2020-2022.

Placa video se cere schimbata in primul rand, mai exact adaugata, ca nu ai cum sa o schimbi.
Si nu are sens sa cumperi ceva foarte vechi.
Ia macar de la GTX 1050 incoace.
O vei putea folosi si pe urmatorul sistem daca vrei.

| StoicAnalysis a răspuns:

Poate nu face fata pc-ul la jocurile respective si/sau se supraincalzeste. La specificatiile astea plangeam daca le aveam si acum 7 ani. Adica sa-ti dai seama cam ce jocuri te poti juca pe el, gandeste-te ca procesorul ala era la apogeul lui in 2013-2014. RAM-ii daca au o frecventa mai mica de 2400Mhz si nu sunt macar DDR4, te poti juca maxim gta San Andreas fara. De placa video nici nu mai zic, ca nu exista una dedicata.
La pc-ul tau, merge maxim sa te uiti la filme si sa joci jocuri de acum 8-10 ani care nu li s-au facut update pana acum.
Daca esti un amator de jocuri si vrei doar sa le joci maxim 2-3 ore cu prietenii, pc-ul asta ti s-ar potrivi pentru jocurile multiplayer care sunt jucate azi : https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-zmeu-max/

| Lupică27 a răspuns:

Pai ce jocuri joci tu cu rasnita aia de placa video? Tetris poate

| 1234568807 a răspuns:

E bun pc ul

| SuNaM a răspuns:

Instalează cpu_z. Deschide pc-ul. Intra pe net vreo 10-20 minute și stai pe el ( fara să te joci ). Uită-te la ce temperatura are procesorul. Daca are peste 70 de grade la chestii normale gen browsing, când intri in joc sare de 100 și se stinge pentru a nu se arde. Daca asta e, nu mai ai pasta destulă. Soluția? 60 de lei pasta de la Altex și dai pe procesor. Sau 100 lei daca nu știi cum la cineva care știe

| AlexAlexandru14245 explică (pentru SuNaM):

L-am instalat dar nu stiu unde imi araya temperatura

| AlexAlexandru14245 explică (pentru SuNaM):

Am intrat in Task manager si pe google Youtube imi ara urca pâna in 7%

| SuNaM a răspuns (pentru AlexAlexandru14245):

Hmm. Hai privat pe mesaje. Sau da-mi Nr tau in privat

| AlexAlexandru14245 explică (pentru SuNaM):

Cand iti dau sa te adaug la prietenii zice
Statusul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator.

| SuNaM a răspuns:

Scuze, cpu_z nu mai arata și temperatura..instalează HWMonitor și șterge cpu_z

| AlexAlexandru14245 explică (pentru SuNaM):

Pe Chrome are undeva 30 max 31
Dar am un joc instalat, Assassin cred 2 si l-am bagat in bara sa ma uiy la temperatura procesorului si cand e in joc sta in 40 43 45 cv de gen

| SuNaM a răspuns (pentru AlexAlexandru14245):

Deci nu e procesorul. Însemna ca poate fi așa :

Software : Drivere grafice neactualizate sau viruși

Hardware : Ori procesorul care se supraîncălzește ( care nu este aici în cazul tau ) ori sursa care nu mai are destula putere să susțină jocurile pentru că este pe duca.

Că sa testezi orice parte hardware ( piesa fizica )

1 : Apasă tasta Windows + r
2 : In run scrie,, perform/report
3 : Diagnostic result
Daca ai vreo eroare, spune-mi sa vedem.

| AlexAlexandru14245 explică (pentru SuNaM):

Cand dau windows+R si scriu perform/report
Zice windows cannot find' perform/raport.Make sure you typed the name correctly, and then try again

| Mihai0101 a răspuns:

Pe integrata se incalzeste procesorul de aceea se opreste! Ai nevoie de o placa video sa poti juca jocuri...