| NoName712 a întrebat:

Virus >= stateam pe internet si in acelasi timp pe messenger cand imi apare de vreo 5 ori sa downloadez VBScript Script file, bineinteles ca era virus si am dat cancel dar vreau sa stiu de ce a pornit descarcarea si daca s-a intamplat sa infecteze pc. Am dat scanari cu AVG si MalwareBytes si nu a gasit nimic.

4 răspunsuri:
| VyrusEleven a răspuns:

VBS script nu e un virus. E un batch file care iti schimba configuratia din Windows Registry. Din fericire e benign, adica nu aduce schimbari radicale sau periculoase in registry, poate doar enervante cum ar fi sa iti sterga butoanele de shutdown si restart.laughing ceea ce inseamna ca nu poti opri pc-ul decat la buton ceea ce nu e prea bine sau creand al batch file.
SOLUTIE:
System Restore. Il gasesti in control panel si pur si simplu refaci configuratia de inainte sa ai conversatia aia pe mess. Interfata e foarte intuitiva in system restore. Alegi data pe un calendar la care vrei sa-ti readuci pc-ul si gata. Bafta

| CinevaNou a răspuns (pentru VyrusEleven):

Cum sa nu fie un virus? vbs poate fi folosit sa-ti buleasca registry, windows, sa descarce alti virusi si sa-i ruleze, sa-ti stearga fisiere si multe altele, inclusiv sa-ti dezactiveze system restore. Oricine are notepad poate sa scrie un script de genul asta.

| VyrusEleven a răspuns (pentru CinevaNou):

Da, dar vezi tu si totusi nu e un virus. Virusii sunt programe informatice al caror scop primar este inmultirea si raspandirea, pe cand un batch file nu poate face asta, pentru ca nu este independent, are nevoie de autorizare explicita de fiecare data cand ruleaza, pe cand virusii se raspandesc si isi ruleaza programele in backround in acelasi timp in care se ruleaza ramii. Este o diserenta imensa intre un batch file si un virus. Nici un antivirus din lume nu iti va recunoate un batch file ca si malware, niciodata. Stii de ce?
Pentru ca batch file-urile au fost create de Microsoft in vederea implementarii la distanta a comenzilor de mentenanta ce trebuiau facute in mod constant. Daca mai ai vreo nelamurire, bucuros am sa iti raspund la orice intrebari ai putea avea. Bafta

| CinevaNou a răspuns (pentru VyrusEleven):

Este evident ca nu ai nici cea mai vaga idee cum arata un virus in maruntaiele lui.
Sunt si.bat si.vbs detectate ca virusi de kaspersky, si sunt destul de sigur ca si alti antivirusi au ceva de zis.