| Loster_Andrei_1996 a întrebat:

Vreau sa achiziționez un laptop i5 care se mișcă destul de bine. Vreau sa funcționeze bine pe jocuri și sa nu aibă lag pe jocuri. Intre 2000-3000 de ron ce îmi recomandați? Îl vreau perfect pentru jocuri și cu o viteza enorma. Dau funda DOAR pentru un răspuns care explica de ce e bun și de ce nu plus caracteristici.

Răspuns Câştigător
| CosminCSM00 a răspuns:

Cred ca este cel mai bun pentru bugetul tau, cu siguranta nu este cel mai bun laptop pentru gaming dar se bate aproape cap in cap cu cele mai bune si va face fata cu siguranta cerintelor tale. Da aluminiul este mai rezistent decat plasticul si mult mai placut la aspect si la atingere dar si mai pretentios, in sens ca se va zgaria foarte tare in comparatie cu plasticul daca o sa lasi chei sau alte obiecte care l-ar putea zgaria si cu timpul se va vedea foarte urat dar exista huse din silicon speciale, asa ca nu este o problema.
Si desi este un laptop foarte bun exista si cateva lucruri care mie, personal nu imi plac, unul din ele este ca are doar 4 GB RAM, iar ideal ar fi minim 8 pentru jocurile mai complicate, asta o stiu de la cineva care lucreaza in acest domeniu. Eu am acasa un laptop Acer care este mai mult pentru Office care are 6 GB RAM dar un procesor mai slab si cu toate astea imi merg foarte bine unele jocuri decente pentru ca, continutul de informatii are loc sa circule mai liber prin el. Deci conteaza foarte mult si memoria nu doar procesorul, dar in timp daca nu iti convine mai poti adauga inca 4 GB sau chiar mai multi.
Al 2-lea lucru care nu imi place la el, de fapt la toate laptop-urile fie ele de gaming sau de altceva este aerisirea, din cauza pozitiei cooler-ului, mai ales daca asezi laptop-ul pe o masa cateva ore o sa se incalzeasca foarte tare. Dar si aceasta problema se poate rezolva cumparandu-i o masuta cu un ventilator puternic pentru a ajuta cooler-ul laptop-ului sa raceasca foarte bine. In mare este un laptop foarte bun dar nu unul de top si cred ca o sa fii multumit. Uite si un tip care se pricepe foarte bine si descrie acest laptop https://www.youtube.com/watch?v=NoA8t0dZGoQ

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca vrei jocuri si viteza nu o sa obtii niciodata cu un laptop. Daca vrei un desktop, atunci da. Dar cu laptop, nu.

| CosminCSM00 a răspuns:

Salut! Are dreptate sltlp, nu se va compara acel laptop i5 la care visezi cu o unitate de Gaming care la cei 3000 de lei ai tai ar distruge orice joc la nivel Hight, FullHD. Dar daca esti genul acela care nu prea stai mult acasa si vrei sa te joci oriunde sunt si laptop-urile o oportunitate, dar ceva de top ar bate orice http://www.okazii.ro/......a151843688 dar din pacate sunt prea scumpe pentru majoritatea si sunt concepute special pentru jocuri. Alte laptop-uri: Nu conteaza marca, conteaza componentele, procesor minim un i5 daca nu i7 ar fi ideal, placa video ceva nVidina de minim 2 GB si minim 8 GB de ram pentru a rula orice foarte rapid, ca exexmple sunt o gramada cum ai spus pe site-uri tu alegi. Bafta!

| OmuNegru2 a răspuns:

Uite aici un laptop care cred ca til doresti si este in limita bugetului tau http://bit.ly/1vNCKnW

| Loster_Andrei_1996 explică:

Pe laptop-ul fratelui meu am o viteza foarte mare deși laptopul mai mult de 700 ron nu costa. Minim 5 ore sa reziste cel pe care îl vreau. Sunt foarte multe dar un știu ce sa aleg. Număr de nuclee 2 sau 4, placa nVIDIA etc. Și mai ales firma Lenovo, Asus... Mă interesează viteza pe net la browsere și sa mă tina peste 7-8 ani fără sa se strice. Sunt grămezi văzute pe diverse site-uri dar care e durabil și se merita?

| Loster_Andrei_1996 explică:

Dar acest laptop cum vi se pare http://www.emag.ro/......DSYRXBBBM/ Îl are cineva? Sau dacă știți cum se comportă? Fiind din aluminiu bănuiesc ca e mult mai rezistent decât cel din plastic. Se merita la acest preț, de ce da sau de ce nu. La argumente pro suna bine dar la cele contra nu știu.

| Loster_Andrei_1996 explică (pentru CosminCSM00):

Dar acum am de ales intre acesta și http://www.emag.ro/......DZHNLBBBM/ sau http://m.altex.ro/......-mavericks Îl vreau mai mult pentru gaming online folosind mai multe browsere simultan tip rpg/adventure doar online. Nu am pretenții de jocuri sofisticate, vreau doar sa aibă viteza calumea și sa tina bateria cât mai mult. Care din link-uri e mai bun? Fiind Apple mi se pare perfect. Pana în 5000 de ron e unul mai bun din aluminiu cu viteza mare și procesor bun + autonomie de lucru decentă?

| CosminCSM00 a răspuns (pentru Loster_Andrei_1996):

Cred ca este cel mai bun pentru bugetul tau, cu siguranta nu este cel mai bun laptop pentru gaming dar se bate aproape cap in cap cu cele mai bune si va face fata cu siguranta cerintelor tale. Da aluminiul este mai rezistent decat plasticul si mult mai placut la aspect si la atingere dar si mai pretentios, in sens ca se va zgaria foarte tare in comparatie cu plasticul daca o sa lasi chei sau alte obiecte care l-ar putea zgaria si cu timpul se va vedea foarte urat dar exista huse din silicon speciale, asa ca nu este o problema.
Si desi este un laptop foarte bun exista si cateva lucruri care mie, personal nu imi plac, unul din ele este ca are doar 4 GB RAM, iar ideal ar fi minim 8 pentru jocurile mai complicate, asta o stiu de la cineva care lucreaza in acest domeniu. Eu am acasa un laptop Acer care este mai mult pentru Office care are 6 GB RAM dar un procesor mai slab si cu toate astea imi merg foarte bine unele jocuri decente pentru ca, continutul de informatii are loc sa circule mai liber prin el. Deci conteaza foarte mult si memoria nu doar procesorul, dar in timp daca nu iti convine mai poti adauga inca 4 GB sau chiar mai multi.
Al 2-lea lucru care nu imi place la el, de fapt la toate laptop-urile fie ele de gaming sau de altceva este aerisirea, din cauza pozitiei cooler-ului, mai ales daca asezi laptop-ul pe o masa cateva ore o sa se incalzeasca foarte tare. Dar si aceasta problema se poate rezolva cumparandu-i o masuta cu un ventilator puternic pentru a ajuta cooler-ul laptop-ului sa raceasca foarte bine. In mare este un laptop foarte bun dar nu unul de top si cred ca o sa fii multumit. Uite si un tip care se pricepe foarte bine si descrie acest laptop https://www.youtube.com/watch?v=NoA8t0dZGoQ