| deuceD a întrebat:

Vreau sa invat sa construiesc un site cap coada, vreau sa incep cu structura de aza, html. Insa acum a aparut si html5 si xhtml. Nu stiu ce sa invat si cum sa invat, dupa care vreau sa invat sa ii dau un design site-ului, sa creez script-uri. Cred ca pentru asta am nevoie de CSS si PHP. Vara asta vreau sa ma pun sa invat, deci vreau ceva sfaturi de la cunoscatori, cum sa ajung un web site developer si ce programe sa folosesc?

5 răspunsuri:
| mOnAsX a răspuns:

Aici ai detalii despre cum se face : mhttp://www.tutoit.com/......u-notepad/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Invata tu html de baza si pe urma ai sa vezi ce aduce nou html5 sau xhtml.

pentru design nu ai nevoie de PHP, php il vei folosi daca vrei sa faci pagini dinamice si cel mai probabil in combinatia cu mysql.

nu ai nevoie de programe speciale, un simplu editor de text pentru html si css e de ajuns la inceput. Cand treci la PHP probabil vei avea nevoie de un editor ceva mai avansat, vei avea nevoie de un server web si un server de mysql.

| Brotacelul a răspuns:

Recomand sa incepi cu www.ucoz.ro - pleci de la unul din sabloanele lor standard, si-l personalizezi in timp ce inveti despre css, php. Permite si html5.
Iar in caz ca ai nevoie de ajutor, cu siguranta vei gasi pe forum.ucoz.ro.
Mult succes!

| jeek0 a răspuns:

Ai drum lung. ca limbaj de marcare poti incepe cu html, css pentru design, php, java pentru pagini dinamice. numai cu html si css nu te vei numi programator pentru ca nu e programare. si dureaza. ai sa vezi ca inclusiv html-ul are o gramada de optiuni si ca sa il stii bine iti ia timp.dar... succes si daca iti place si muncesti mult ai sa reusesti. suport pentru programat - un server apache, bazele de date sa le faci in mysql si ca editor de text poti folosi si notepad ++ sau sublime text. sunt o gramada. important e sa stii ice sa scrii in ele

| Webbed a răspuns:

Iti trebuie un template ( de preferat sa fie facut in Photoshop) si un editor de text ( sugestia mea: Sublime text 2 ). De atat ai nevoie pentru a creea designul site-ului ( CSS + HTML + JAVASCRIPT ). Daca vrei sa folosesti si PHP o sa mai ai nevoie de un server local ( XAMPP sau WAMPP ). Astea sunt toate programele care iti trebuie + rabdare si dorinta de invatare. happy