| Dvmasster1 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar doua placute de RAM (2×2, 1600mhz). Oare ar fi mai bine sa-mi cumpar cu 1333mhz? (Vreau sa ma joc pe PC)

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

De la 1600 in sus, este mai mult pentru pro gamers, cu cat mai mare frecventa, cu atat mai bine.

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Depinde cat suporta placa de baza, chiar nu isi are rostul sa iei 2 de 1600 cand ea suporta 1333 intelegi? Poti preciza procesorul si placa de baza?

| Dvmasster1 explică (pentru Jipa95):

ASRock H81M-DGS | Intel Pentium Dual Core G3220 - placa mea de baza suporta 1066, 1333 si 1600. Eu doar voiam sa stiu care din astea trei frecvente sunt mai bune pentru gaming.

| Jipa95 a răspuns (pentru Dvmasster1):

De la 1600 in sus, este mai mult pentru pro gamers, cu cat mai mare frecventa, cu atat mai bine.

| eviltwinnn a răspuns:

Mai intai vezi ce frecvente suporta placa ta de baza.

| HaRCoR7 a răspuns:

Daca vrei ceva bun cauta: Memorie Kingston HyperX BEAST 8GB (2x4GB), DDR3, 1600MHz. Costa in jur de 300 lei. Dar mare atentie, daca te hotarasti sa cumperi aceasta memorie RAM, verifica daca placa ta de baza suporta 1600mhz. Daca n-o vrei pe asta, iti recomand KingMax 4GB DDR3 1333MHz sau Zeppelin 4GB DDR3 1600MHz bulk. Acestea doua sunt aproape 200 lei. Iar daca vrei ceva cu adevarat ieftin iti poti lua KingMax 2GB DDR3 1333MHz CL9 la doar 100 lei.