| Roxana0215 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpăr o imprimantă pentru proiecte si fotografii, dar nu stiu ce tip. Nu vreau sa fie mare si sa o cumpăr de pe eMAG, dar nu ma descurc.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Bazat pe criteriile tale http://bit.ly/2RT2b7i ai selectia aici. Pentru ceva "fara laser" 300 lei, nu te incadrezi la super multe modele. Vezi la fiecare in parte ce/cat te costa cartus, daca se reincarca etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu iti recomand o imprimanta cu CISS: http://bit.ly/2GyE4Jj Se incarca usor, rar si ieftin. In mod normal, daca nu este o defectiune, din fabricatie, cartusele te tin 3-4 ani. La imprimantele obinuite dupa cateva sute de foi le incarci si, de multe ori, cartusele cedeaza, trebuie sa cumperi cartuse noi si costa. Asta este cu cartuse autoresetabile. Faci un efort dar merita.

| NLS a răspuns:

Sunt la a doua imprimanta foto, prima a fost HP, calitate FOARTE buna, daca folosesti si o hartie foto de calitate, a doua e Brother, si ea scoate poze faine daca o hranesc cu hartie premium.

Diferenta dintre cele 2?
Cu Brother ma tin cartusele de 2 ori mai mult, si au acelasi pret.

Varianta data de colegul nu e tocmai rea, insa ma indoiesc ca tin cartusele 4 ani, daca o folosesti la poze.
Poate 1, 5 - 2 ani, MAXIM.
Ea costa 600 lei, si un plin de cartuse costa ~140 lei.
Deci la fiecare 2 ani sa zicem (primii 2 se exclud caci vine incarcata), dai 140 pentru cartuse. Acceptabil, daca ofera si calitate.

Rezolutia de printare e 5, 760 x 1, 440 DPI (acceptabila, se putea si mai bine pe latura scurta)

Scaneaza cu 1, 200 x 2, 400 DPI

| NLS a răspuns:

Dintre cele din linkul lui CM7YRE, eu as merge pe

Multifunctional inkjet color Canon PIXMA TS5150, Wireless, A4
269 RON

De ce?
Pentru ca e ieftina, calitatea de imprimare si scanare e decenta, daca o alimentezi cu hartie foto de calitate nici pozele n-o sa iasa rau, si... suporta din cate vad in specificatii printare fata-verso.
Nu stiu pentru tine, insa pentru mine s-a dovedit foarte importanta functia asta, si pe fosta imprimanta nu o aveam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite-te pe net la cartuse cat te costa.
Eu am un EPSON cu wifi, in ro de care am fost super multumit, dar am lasat-o acolo, si de aici am luat un Canon, cu 5-6£, cumpar un set de cartuse (5 cred ca are nu mai stiu exact) iar cu 11£(2 randuri de cartuse ) mi se pare pretul ok, si am scos si poze si de toate, si inca mai am din primul rand de cartuse, sunt jumatate.

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Iti recomand o imprimanta Epson. Este cu cerneala inkjet, dar scoate pozele foarte bine, iar cerneala nu este la fel de scumpa cum este un cartus la alte imprimante. Iar cu un tub cerneala poti scoate cateva mii de pagini. (Detin on astfel de imprimanta de 1 an jumatate si abia am consumat jumatate din cerneala ei si am scos cam 3000 de pagini + poze)
http://bit.ly/2Dtz3hT