| RazvanStefan a întrebat:

Vreau sa-mi fac un upgrade la PC luna viitoare.
PC-ul va fi pentru gaming.
Am un buget de 1500 lei.
Nu imi trebuie periferice.
Nu as dori sa schimb chait totul.
PC-ul meu:
-procesor Pentium(R) Dual-Core E5200 @ 2. 50GHz
-2GB RAM
-placa video ATI RAdeon HD 4650
-placa de baza ASUS P5KPL/1600

Ma gandeam sa schimb procesorul, rami si poate si placa video.

Funda.

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mai pune 2 GB ram, schimba placa video si ia sursa/racire ca lumea ca sa tragi de procesor pina pe la 3.5-4GHz.
P.S. Nu te lua dupa cretineii care zic ca i7 e de gaming. Ala e procesor pentru oameni care chiar fac ceva (de exemplu, procesat citeva mii de poze RAW care au fiecare undeva la 30-40 MB in citeva ore dupa ce te intorci de la o nunta sau procesari video fullHD), nu pentru pustani cu cosuri pe fata care au auzit ca Intel rulz, amd sucks, iar nVIDIA 8400gs e o placa care are ce cauta in aceeasi propozitie cu "gaming".

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Toata dreptatea pentru ce ai zis, dar. Incearca sa vezi si tu c epiese i-ar intra in buget. O sa ii incapa asa: cooler, sursa sirtec 500, inca 2 gb ram, si ramane o palca video de 1000 lei. adica ceva gen 7850. poate sa scoata si 7 ghz din procesor, ca tot o sa il limiteze. Am facut de curiozitate expreimentul, de asta

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Nu e musai sa epuizeze bugetul pe upgrade... o placa video de 6-700 RON maxim isi face treaba cam la fel de bine. Am pus un HD 6770 de curind in acelasi sistem cu un Phenom X4 840 si 8GB RAM; la 1680X1050 ZBOARA! Pina la urma, daca vrei jocuri la greu fara dureri de cap, iti iei un PS si gata! happy
P.S. Si eu am un sistem similar cu ce are initiatorul topicului (AMD X2 4000+, 2GB Ram, HD 4770), placa de baza/procul/memoriile fac in curind 5 ani) si ma cam bate gindul de upgrade. Buget fix nu am, il pot intinde si pina la 4-5000 RON daca consider ca merita... insa pina la urma s-ar putea sa ma rezum la placa de baza-proc-memorii-SSD intr-un buget de vreo 1500 RON, maxim. La cum evolueaza in ultima vreme domeniul hardware, a inceput sa ma dezguste de-a dreptul ideea de upgrade, mai ales ca pot sa imi cistig piinea cu sisteme de-acum 12-14 ani pe care pun un Linux, le conectez la net si imi vad de treaba (editare de continut, in principal, uneori research/data entry...).

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Ai ddr2? Daca da, nu te astepta la ceva enorm pentru gaming.Iti trebuie ddr3 ca sa-ti mearga ceva blana rau.

| sltlp a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Recomand ca upgrade-ul sa arate cam asa

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru sltlp):

De 1500 de lei iti iei de la altex un calculator bun, nou nout.Si-a luat un tovaras acum 2 luni si are 3ghz dual core, 1gb video nVIDIA nujt de care, 500 hd si 4gb ram.
Destul de binisor, cred euhappy

| sltlp a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Da cum sa nu, stai linistit, mai bine upgrade. Aia d ela altex pun nsite porcarii de surse, la restul pieselor vai de ele, cu resturile dind epozit si tot asa

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru sltlp):

Pai faza este ca trebuie sa se potriveasca si piesele 100% ca altfel te stresezi.

| sltlp a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Stai tu linistit. Crezi ca e prima data sau ce. Stiu si ce porcarii se fac la supermarket-uri sau la magazine gen altex/domo etc. Mai bine iei pe piese, ceea ce am pus eu se potriveste 100%, plus ca are sata 3 si usb 3.0.

| Cuvântul1 a răspuns:

Ai putea sa schimbi rami sa iti pui 4Gb, si placa video ti-as recomanda Nvidia Gforce, procesorul ii bun.

| unknownn a răspuns (pentru Cuvântul1):

De fapt procesorul e cel mai praf din toate de acolo, ia-ti un i7 daca vrei calculator pentru gaming

| editt a răspuns (pentru unknownn):

El are un buget de 15 mil de unde vrei tu sa i-a i7 si nici nu se merita sa dai atatia bani ca pentru gaming poate sa i-a ceva mai ieftin poate i5

| Cuvântul1 a răspuns (pentru unknownn):

Daca vrea sa isi ia procesor i7 da 15 milioane numa pe procesor.

| unknownn a răspuns (pentru Cuvântul1):

E 1000 de lei unul nou, ce aveti frate toti?straight face
+ ca daca il ia la second-hand il scoate la 5 milioane.

| andreiw a răspuns:

Ce vrei tu sa schimbi ar fi cam tot pc-ul! Ti-as recomanda sa mai adaugi 2 gb rami si o placa video mai buna. (eu am un nVIDIA 8400GS si pot spune ca sunt multumit). Sper ca ti-am fost de folos

| sltlp a răspuns (pentru andreiw):

WTF, el are o palca de vreo 2-3 ori mai buna ca a ta, tu ce ii recomanzi, downgradelaughing?