| Rapha91 a întrebat:

Vreau sa stiu ce e mai bun un laptop sau calculator

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Raportul mobilitate/calitate/pret/putere laptopul castiga. Gtx980m e cu 10% mai slaba decat gtx 980ti. Deci si laptopul are aproape aceeasi putere cu pc + ca e si mobil si se poate transforma in workstation (practic poti adauga 3 monitoare la el - 6k total). Pretul unui laptop ajunge la 10k lei si un pc cu aceeasi putere ajunge la 8k lei (cu tot cu monitor). Laptopul consuma cca 300w iar pc consuma si 1000w. Spatiul ocupat de pc e mai mare decat cel de laptop. Eu zic ca laptopul castiga aici. Iar la racire castiga pc (are speranta de viata mai mare - tine mai mult la forjare). Laptopul are bios locked, pc de obicei e unlocked. Acuma laptopurile ROG vin si ele cu bios modified unele au din fabrica voltajul marit sa iti permita light oc, desi cu un flash bios se poate unlock foarte usor (i know koz i did it). Desi la cpu nu poti umbla la laptop. In pc poti. COncluzie per total castiga oarecum laptopul (cel de gaming Asus rog). Deloc nu vorbim de aplle sau Alienware ca la alea se duce pe apa sambetei la raportul pret/calitate. Asus rog e singurul bun si accesibil la pret.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt bune, depinde cum vrei sa le folosesti. Daca vrei sa te joci multe jocuri iti sugerez un calculator cu placa video puternica etc. Daca vrei sa studiezi, te uiti la filme e ok si un laptop... in plus ocupa mai putin spatiu in camera

| CosminFlo a răspuns:

Aici sunt mai multi factori:
1: Daca mergi mult, te deplasezi de la un loc la altul, laptop-ul este alegerea ta.
Daca stai mai mult in casa si nu ai pretentii si vrei sa ai ceva bun acolo... calculatorul este pentru tine.
(Eu unul prefer calculatorul, nu ma deplasez mult si sa zicem ca sunt un "gamer" cat de cat inrait, adica joc jocuri decente asta numai conteaza)
2: Calculatorul este mult mai solid, poti sa tii-l faci si tu din piese, la laptop cel mai mult probabil il vei cumpara gata facut din magazin, in calculator poti sa i-ti dezvolti creativitatea construind-ul personalizand-ul (si laptop-ul il poti personaliza dar foarte putin, in sensul... cateva beculete si niste stick-ere)
Eu unul prefer calculatorul.
Haide sa luam alt exemplu:
Ne legam acum strict pe gaming. Daca ai un buget de 4000 de lei, si i-ti cumperi un laptop, si tot de acelasi buget, i-ti faci un pc, asteapta-te la performante mai bune din partea pc-ului. Dupa parerea mea laptop-urile sunt pentru: DJ, cei care calatoresc mult, si programatorii.