| csftgh a întrebat:

Vreau toate informatiile despre nibiru si ce lagatura are cu pamantul si despre nemesis star! funda

3 răspunsuri:
| Gabitzu246 a răspuns:

Nibiru este o minciuna inventata de o secta religioasa care spunea ca aceasta planeta nibiru o sa ne loveasca pe 21.12. 2012 si o sa distruga pamantul, dupa cum vezi suntem bine mersi, in concluzie nibiru a fost o planeta inventata.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Planeta X sau Nibiru este o planetă ipotetică, mare și cu o orbită după cea a lui Neptun. X-ul care face parte din nume reprezintă necunoscutul, nu numărul roman zece. Deși Pluto a fost descoperită ca urmare a căutării Planetei X, aceasta nu este considerată a fi Planeta X. De asemenea, nici 2003 UB313, chiar dacă la un moment dat a fost luată în considerație opțiunea pentru clasificarea acesteia ca o planetă, împreună cu Charon și Ceres.
La sfârșitul secolului al XIX-lea, mulți astronomi au făcut speculații despre existența unei planete dincolo de Neptun. Descoperirea planetei Neptun a rezultat ca urmare a unor calcule ale matematicienilor John Couch Adams și Urbain Le Vernier, pentru a explica discrepanțele între orbitele calculate și cele observate ale planetelor Uranus, Saturn și Jupiter. După descoperirea planetei Neptun, au rămas totuși niște mici discrepanțe ale acestor orbite, precum și a orbitei planetei Neptun, care au generat ideea existenței Planetei X, numită astfel de Percival Lowell.
Sondele spațiale Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 și Voyager 2 au demonstrat inexistența Planetei X, așa cum a fost prevăzută de Lowell. În primul rând, acestea au determinat mult mai precis masa planetelor pe lângă care au trecut, iar conform acestor mase, discrepanțele în orbitele planetelor au dispărut. În al doilea rând, traiectoriile sondelor spațiale nu au pus în evidență nici un fel de influență care ar putea fi atribuită forței gravitaționale a unui alt obiect mare nedescoperit din sistemul solar.