| anonim_4396 a întrebat:

Vreun electrician printre voi? Vreau sa pun o mufa jack la niste casti de telefon care au volum puternic. Faza e ca la mufa jack am 4 fire, 2 izolate si 2 neizolate: galben+neizolat si rosu+neizolat, iar la casti am 4 fire neizolate de culori diferite: rosu, galben, albastru, verde. Cum trebuie legate astea ca sa functioneze? Dau funda si raman dator.happy

29 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Bai stati sa ne intelegem castile de telefon au si microfon da? Bun daca au microfon 2 fire automat vin de la mic. Celalate doua vin de la casti castile sunt legate in serie sunt casti mono.Vezi ce culori ai la casti si le lipesti pe jack. Celalalte 2 fire le tai.Si firele sunt izolate cu email e o solutie sa nu faca scurt intre ele.Ca sa indepartezi emailul dupa ele le freci cu un varf de cutit sau o lama.

| Archangells a răspuns (pentru FlorinDiablo):

La microfon nu cuplez nimic. mp3 meu nu stie e microfon. nu-i asa mare gangster. dar era doar un fir de la microfon, unul alb, care se uita acum la alealalte cum sunt intr-o relatielaughing

| Archangells a răspuns (pentru Archangells):

Multumesc dragi tovarasi.Cand aveti nevoie de ajutor puteti apela la minehappy Acum la care sa va dau funda?tongue

| Sebastian11x1 a răspuns (pentru Archangells):

Da si tu funda la o fetitahappy noi suntem baieti

| FlorinDiablo a răspuns (pentru Archangells):

Nu are cum mic sa aiba doar un fir.Si acum depinde in ce relatie stau celalalte intr-o relatie de nefunctionare sau de moarte totala?

| Archangells a răspuns (pentru Sebastian11x1):

Funda din asta simbolica pentru puncte. femeile vor si ele altceva..mai tare, nu fundelaughing

| Archangells a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Ai dreptate man..acum am observat doar. are 2 fire. si de la casti vin 2 ce-s plusul si 2 ce-s minusul. mii de multumiri. Ave voua fratilor si lui TPU.

| FlorinDiablo a răspuns (pentru Archangells):

Asta e alta treaba inffferno microfonul are si el + si - Daca vrei sa iti fac o descrie a mic, in capusla aia mica e un tranzistor pnp care se alimenteaza cu 1, 5V din telefon si amplifica semnalul exterior si il duce in telefon.Asa sunt concepute castile telefoanelor.

| ombladon a răspuns:

Cele de la mufa trebuie legate astfel incat sa ramai cu 3 adica cele neizolate sa le legi intre ele, apoi care si cum vine nu iti pot explica, incearca mai multe variante/combinatii de culori

| Cutitaru_Gelache_1991 a răspuns:

Cu scoci.

| MasterYoda a răspuns:

Din alea 4 iti trebuie 2 (pentru stanga si dreapta) firul neizolat fiind minus comun

| rutanklan a răspuns:

Trebuie sa pui o rezistenta pe unul dintre fire. Atat. Cu cat e mai mare rezistenta cu atat se aude mai incet. Daca te pricepi, pui un varistor/potentiometru pe linie si in functie de cat de tare vrei sa se auda dai mai tare sau mai incet. Cele neizolate sunt cele pe care revine tensiunea indusa de mp3/cd/laptop player. Nu cara mare lucru in termen de informatie. Pe cel izolat trebuie sa pui un R de 100ohm la inceput, apoi vezi tu. Cresti valoarea daca e totusi prea mare.

| rutanklan a răspuns (pentru rutanklan):

Oh da, electricinenii se ocupa cu legatul prizelor prin casa si pusul luminilor. Electronistii sunt cei care iti ofera sfaturi cu privire la circuitele electrice/electronice.

| Archangells a răspuns (pentru rutanklan):

Bine bunicule, nu-s in tema cu chestiile astea. mai bine ma ajuta-i decat sa comentezi aiurea. da mersi ca m-ai invatat cv nouwinking

| Archangells a răspuns (pentru Archangells):

A..tot tu mi-ai si raspuns. srylaughing mersi mult. dar fara rezistente nu merge sa conectez firele pe culori? de unde la ora asta rezistente si alte balariitongue

| ombladon a răspuns (pentru rutanklan):

Ce destept esti laughing pentru ce sa puna rezistente mai smantanarule?rolling on the floor omul vrea doa sa puna mufa la casti straight face

| rutanklan a răspuns (pentru ombladon):

Branza bob, omul zicea ca au volum tare. de aici si nevoia de a reduce puterea lor.

| ombladon a răspuns (pentru rutanklan):

Pe naiba, zice ca vrea sa puna niste casti care au volumul tare, la o mufa de telefon, deci vrea niste casti care sa se auda tare la telefon, poate cele originale se aud incet.Nu zice nicaieri ca au volumul prea puternic sau ca ar vrea sa il micsoreze.

| rutanklan a răspuns (pentru ombladon):

Fiecare cu ce intelege. Bah ce ai vrut pana la urma?

| ombladon a răspuns (pentru rutanklan):

A vrut ce am zis eu! Sunt sigur!

| rutanklan a răspuns (pentru ombladon):

Du-te mah!

| ombladon a răspuns (pentru rutanklan):

Tre sa fii putin intr-o parte, ca sa nu iti dai seama...straight face

| Sebastian11x1 a răspuns:

E o mufa jak stereo, cele neizolate sunt masa, sau minusul, celelalte doua iesirile stanga si dreapta

| Archangells a răspuns (pentru Sebastian11x1):

Bun. si cum leg astea intre ele? ca de la casti vin 4 mufe colorate neizolate dar invelite cu ceva textil cred

| Sebastian11x1 a răspuns (pentru Archangells):

Ce culori vin de la casti? se leaga firele de masa la un loc, si cele doua stanga-dreapta pe cele doua culori din jak

| Archangells a răspuns (pentru Sebastian11x1):

Bun. leg masa. raman doua fire. rosu si galben de la jack. de la mufa vin asa cate 2. rosu+verde left si albatru+portocaliu right. astea oare-s izolate? ca au cv textil ca niste fire. cum leg astea deci.

| Archangells a răspuns (pentru Archangells):

Nu mufa..casti. ***

| Sebastian11x1 a răspuns (pentru Archangells):

Din cele patru care vin de la casti, din nou trebuie unite firele de masa(minus) cre se vor uni la randul lor cu masa din jak. celelalte doua le pui pe cele colorate din jak.si sigur sunt izolate, cu un lac.

| Archangells a răspuns (pentru Archangells):

Cum pana mea sa nu ma prind ca din alea 4 fire colorate 2 is plusul si 2 is minusul. am legat 2 la masa si 2 cu alealalte. Nah, sa stiti si voi, sa le povestiti la nepoti e descoperire am facutlaughing