| TeckTonik997 a întrebat:

Win pe 32 bit si pe 64 bit sunt ceva diferit nu? Ca sa trec de la 32 la 64 trebuie sa reinstalez win nu-i asa?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da.Dar înnainte de a face asta asigură-te că ai un hardware conform pentru un sistem pe 64 de biți.Succes

| RAY a răspuns:

Nici un program nu consuma mai mult de 3 gb o data, da faci ce vrei, eu isi recomand sa ramai la 32 de biti pana in 2 gb

| al3xander a răspuns:

Procesorul pentru orice program face diferite calcule cu numere. x86 (32 de biti) inseamna ca poate face calcule cu numere de ordinul 2^32 si x64 (64 de biti) cu numere de ordinea 2^64. x64 suporta prtogramele pe aceasta platforma care proceseaza mai rapid si mai "inteligent". ca sa iti dau exemplu, winamp este pe 32 de biti, ca il folosesti pe x64 sau pe x86 functioneaza la fel insa programele de editat poze, muzica, filme, programe CAD etc. pe x64 vor fi mai rapide decat cele pe x86. alt plus la x64 este ca suporta memorie RAM mai mare de 4GB. ca sa treci de la x86 la x64 trebuie sa reinstalezi windows-ul.

| AdrenalinTm a răspuns:

Da trebuie sa reinstalezi si procesorul tau trebuie sa suporte 64 bit

| marian5693 a răspuns:

Ca sa treci de la 32 la 64 trebuie sa instalezi varianta pe 64 biti. E recomandat sa instalezi varianta pe 64 biti daca ai un procesor x64(pe 64 biti) si mai mult de 3, 5 gb ram.

| Butnaru_Cozmin_1995 a răspuns:

Diferenta este: cu win 64 bit poti folosi mai multi rami de ex daca ai 4 gb ram cu 64 bit o sa fie 3.85 usable iar cu 32 bit doar 2.75... si nu sunt sigur daca trebuie sa iti instalezi windowsul dar eu asa am facut...big grin