| InstinctPr3ciS a întrebat:

Windows 7 sau Windows Xp?
Deocamdata am pe laptop(proastpat achizionat) Windows7 si pe calculator (este mai vechi) Windows Xp.
Calculatorul nu este un calculator foarte performant, este un calculator modest, Placa video : NVIDIA GeForce 9400 GT ( 512 MB), 3 GB RAM, 250 GB MEMORIE, Procesor : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E4500 @ 2.20 GHz 2.21 Ghz, Placa de baza : Gigabyte GA-945PL-S3P.
M-am hotarat ca in viitorul apropriat sa il imbunatatesc, imbunatatirile ma vor duce pe la vreo 18 Milioane(asta nu conteaza)... o sa iau (Procesor I5, Placa Video Buna, Placa de baza, niste memori ram. etc)

Intrebarea mea este urmatoarea :
Ce windows ar fi indicat sa imi instalez pe calculator?
Sa raman tot pe xp (chiar daca imbunatatesc pc-ul) sau sa instalez windows 7?
Argumentati-va raspunsul.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pe scurt nici unul.Ambele sunt lente colcăie de viruși chiar și cu cel mai perfomant și scump antivirus din lumea asta, softul deosebit de instabil(chiar și zilnic apar versiuni noi de aplicații), te poate lăsa fără un pc funcțional oricând, și lista continuă, dar dacă îti place să îți pierzi viața jucându-te pe computer ești condamnat la Windows, din care recomand Windows 7 home premium x64, mai ales dacă ai un pc performant.Succes

| RS4 a răspuns:

Daca il imbunatatesti, dar chiar si asa cum e acum, se poate instala 7 pe el! este mai nou, mai optimizat si va fi in continuare cativa ani de zile mai de actualitate decat vechiul xp! si eu am fost fidel xp-ului dar nu are rost cand 7-le are tot ce vrei, de ce sa nu profiti de un sistem mai nou? bafta! P.S. : merg jocurile si pe 7 la fel ca si pe xp!

| vasyok97 a răspuns (pentru RS4):

Nu toate jocurile merg ca la xp ma o gramada nici nu pornesc big grin

| laptopnews a răspuns:

Recomandam Windows 7! Uite un articol despre asta! http://laptopnews.ro/de-ce-microsoft-windows-7.html

| carhartt a răspuns:

Windows 7 clar. Din toate punctele de vedere recomand Windows 7, atât ca interfaţă dar şi pentru performanţă.

| d3javw a răspuns:

Win7 clar si sti si tubig grin

| JASMYNA88 a răspuns:

La 18 mil iti iei alt laptop/PC. nu are rost sa dai atatia bani cand poti lua ceva nou. si ca raspuns: WIN 7! bate cu mult xp-ul. e mai rapid, nu mai trebuie sa instalezi o groaza de programe si drivere siimprimante, le recunoaste el automat. nu as renunta la 7 pentru xp nici batutalaughing

| profil6568923 a răspuns:

Dupa imbunatatiri PC-ul va avea probabil 8 GB RAM.Deci vei instala windows 7 x 64 bit pentru a vedea toata memoria RAM.Chiar daca pui 4 GB un windows pe 32 tot nu-i va vedea pe toti 4.