| IonutX197 a întrebat:

Am reincarcat o cartela de 5 E Telekom si aveam cu 6 E dar a expirat si prindeam 4G la date dar acum prind numai H+ sau H si am GigaDay. De ce? FUNDITAAA

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să te asiguri că în zona respectiva Telekom oferă 4g; pentru că nu in toate zonele se prinde 4g.
Cel mai bine apelezi direct 1234; si după ce spune să alegi limba română formezi imediat 1010 si ai intrat în legătură cu un operator. El iti poate spune mai multe.

| IonutX197 explică (pentru anonimg):

Pai da dar altii iau si cu 6 euro eram in aceeasi zona si luam 4G, trebuie sa mai activez ceva?

| anonimg a răspuns (pentru IonutX197):

Nu conteaza de cat ai incarcat cartela: poate sa fie si cu 5 euro sau poate sa fie cu 20 de euro. Conteaza optiunea, si de asemenea si zona ca sa ai semnal 4g. In caz ca nu ai 4g, internetul il prinzi automat in H+. Daca zona este slaba si nici H+ ( adica "hsdpa plus") nu prinzi, atunci se trece automat la H, apoi la 3g, edge, si ultima(adica prima forma existenta de date celulare): gprs.
Toate tin de zona de semnal acoperita, dar si de telefon.

Tu trebuie sa stai de vorba neaparat cu un operator de la Telekom.
Nu stiu nici eu prea bine cum sta treaba cu optiunile si extaoptiunile.
Eu am cu 5 euro, si se activeaza automat gigaday daca incarc la timp. Nici nu stiu daca este 4G aceasta optiune, pentru ca eu am un telefon 3G -Nokia lumia 520. happy

| IonutX197 explică (pentru anonimg):

Nu stiu dar prindeam 4G si altii prind la fel... Am Samsung Galaxy S8...

| MihaiNicu23 a răspuns:

H si H+ are o viteza superioara la net, doar in anumite conditii mai poti oprinde 4g.