| CastiCuMicrofon a întrebat:

Acum vreau sa dau un reset la setarile din fabrica la telefonul meu (Samsung cu android 2.3) si as vrea sa stiu daca este vreo posibilitate ca dupa aceea sa se instaleze automat toate aplicatiile pe care le am acum pe telefon.
Funda!

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Sincer eu nu vad rostul pentru care tu doresti sa revi la setarile din fabrica din moment ce doresti sa iti pastrezi actualele aplicatii instalate(asta daca nu cumva ti-ai uitat schema de deblocare)
Pentru a te folosi de Rom Manager ai nevoie de root deci nu poti sa faci backup cu el, nu te poti folosi nici de titanium backup pentru ca la randul sau necesita root.
Alte aplicatii care sa iti faca backup exista insa nu toate dau randament, ai putea sa faci backup din pc cu ajutorul la Samsung pc suite sau la Morobo.
Nu iti poti face backup la rom din rom recovery din pacate pentru tine.
Si apropo cand faci backup prin rom recovery inseamna ca iti faci o copie a sistemului de operare si toate datele lui(deci salvezi implicit datele aplicatiilor instalate, asta pentru ca cineva spunea ca nu se salveaza)
Cat despre aplicatiile ce tu le ai instalate acum in telefon ele nu se vor instala automat dupa ce revii la setarile din fabrica, totusi poti sa reinstalezi aplicatiile respectiva prin ajutorul lui google maret, pentru ca el pastreaza o copie prin care iti arata toate aplicatiile ce tu le-ai avut instalate pe telefon, deci iti trebuie doar o conexiune la internet!

3 răspunsuri:
| Stefifanste a răspuns:

Da este o posibilitate daca faci backup la toate(daca nu din setari sunt aplicatii in Play)

| Florekenzor a răspuns:

Iti iei un ROM manager si ii faci un backup. Sa nu uiti sa copiezi contactele din telefon pe cartela. Dar salvarile de la aplicatii sa stii ca nu vor fi salvate :#

| CastiCuMicrofon explică (pentru Florekenzor):

Si cum sa imi fac backup ca nu stiu cum sa fac... este vreun tutorial pe net?