| Yofi a întrebat:

Am un sticker cu doua capete unul pentru telefon și unul pentru laptop. De ce nu-mi recunoaște telefonul stickerul? Ce pot să fac? Eu vreau direct de pe telefon să introduc poze pe sticker!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stickerele se lipesc nu se baga nicăieri

Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi 2 cauze:
1. Telefonul nu este compatibil OTG, nu "stie" sa gestioneze dispozitivele atasate in port-ul USB (stick, mouse, tastatura, imprimanta, etc.). Acesta "lipsa" este frecvent intalnita la telefoane mai vechi si/sau mai ieftine.
2. Stick-ul are capacitate prea mare fata de ceea accepata de telefon SAU nu este formatat FAT32.

| Yofi explică (pentru Bula):

Telefonul meu este Nou oppo

| Bula a răspuns (pentru Yofi):

Ce model Oppo este (sunt multe)?
Trebuie citite specificatiile tehnice!

| Simpatic a răspuns:

Cred ca ai vrut sa zici stick usb nu sticker
in fine, cred ca este in primul rand de vina formatarea, ca sa poata sa vada telefonul este nevoie de un alt tip de formatare decat ai actual
pe langa asta ca sa vada telefonul acel stick este nevoie de un adaptor tip OTG
stickul trebuie sa fie formatat FAT32, insa atentie inainte de formatare sa faci backup a fisierelor de pe el, astfel le pierzi definitiv

| Yofi explică (pentru Simpatic):

Cu cuvintele astea tehnice, parca ar fi vorba de limbi străine, că nu înțeleg. Și de ce mereu e complicat inloc să fie simplu?

| Simpatic a răspuns (pentru Yofi):

Am spus cam aceleasi lucruri pe care le-a spus userul bula, eu fiind autodidact dansul profesionist itwinking
deci nu am fost foarte tehnic sau nu am explicat corect? laughing

cu alte cuvinte telefon care trebuie sa stie OTG!
iar acel stick USB trebuie formatat FAT32 (conectezi stickul la un PC) click dreapta pe stick selectezi FORMAT apoi in fereastra nou deschisa acolo unde scrie file system alegi FAT32

* atentie inainte sa formatezi acel stick cu format FAT32 sa te asiguri ca ai copiat fisierele de pe el intr-un alt folder pe PC, ca dupa ce ai formatat stickul sa le poti copia inapoi pe acel stick usb
asta pentru ca atunci cand dai format informatiile de pe acel dispozitiv formatat se pierd!