| Danutzuuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

Aveti rabdare cu textul happy,daca ai ajuns pana aici pot sa incep cu intrebarea. Salut TPU! Am un prieten in Anglia si vrea sa cumpere un IPHONE X la abonament,nu stiu de unde mai exact, insa vrea sa il vanda in tara si sunt in dubii daca nu mai plateste abonamentul poate sa afecteze cu ceva telefonul mai exact viitorul cumparator din tara? Mentionez ca telefonul o sa fie vandut la cutie nedesfacuta! Pe romaneste poate sa il blocheze firma respectiva sau nu are nici o legatura? Va multumesc frumos pentru raspuns si sper sa va ofer funda!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, prietenul tau nu poate sa cumpere ceva pe abonament daca nu ese angajat legal undeva, si nu are un contract de casa cu el. Telefonul pe abonament vine automat BLOCAT pana la terminarea contractului!
Neplata telefonului ii va aduce serioase rpobleme pe viitor acestui prieten, pentru ca va avea o datorie si va fi urmarit de firmele de colecatre debite si pe veci nu va mai putea sa-si ia un imprumut sau credit carduri, sau orice credit in UK, pentru ca va fi listat pe lista celor rai platnici, ramanad acolo pe veci.
Oricum, bucuria lui va fiid e f scurta durata, pentru ca, telefoanele de la contracte (abonamente) sunt blocate 2 sau 3 ani, cat tine contractul, special pentru a se evita furarea sau vinderea lui.

| Danutzuuuuuuuuuuuuuu explică (pentru Violleta2022):

Are contract de munca, sta in chirie in UK, vine cam la 3 luni acasa si se reintoarce in 2-3 saptamani! Acum desigur poate sa aiba si casa lui dar daca nu platesti rata ce se poate intampla?

| Celcareajuta a răspuns (pentru Danutzuuuuuuuuuuuuuu):

Deci situatia sta in felul urmator: cand iei un telefon la abonament, nu intereseaza pe nimeni ce faci cu el. Iti dau un exemplu ca imi e mai usor asa sa explic (o sa exagerez cifrele dar intelegi ideea) : Imi fac un abonament de 200 de euro si iau un iPhone X pe gratis. Eu fac cadou telefonul respectiv unei rude (sau unei domnisoare mai amarate cu pretentii mari). Ei nu au nicio problema cu chestia asta, pur si simplu nu le pasa unde ajunge acel telefon. Apoi daca eu nu mai vreau sa onorez abonamentul, conform contractului o sa fiu dat in judecata, pe cai legale, eventual executare silita la anumite bunuri pe numele meu etc Situatia devine identica cu a face un imprumut la banca pe care nu vreau sa il mai platesc.

Nimeni normal la cap nu vrea sa aiba genul asta de datorii, fie la telefoane, fie la banci sau cel mai rau la camatari. Pe langa fuga de a nu da bani, nu o sa poti sa mai ai nimic in banca, salariu pe card (daca ai asa o sa iti ia direct de acolo) si tot asa.

Sper ca ai inteles! faceau si la noi multi pe vremuri cu telefoane luate pe firme care nu existau sau erau fantome si ramaneau companiile de telefonie cu paguba, dar asta se numeste infractiune si se pedepseste cu inchisoarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Danutzuuuuuuuuuuuuuu):

ESte simplu, este cautat de companiile de recuperat bani si fortat sa plateasca abonamentul integral.
In veci, nu mai poate lua un credit, sau obtine ceva daca este listat pe lista neagra, unde nu mai sunt sanse sa cumpere ceva pe credit in UK.
Fara credit, nu mai poate inchiria nimic, nu mai poate imprumut bancar, nu mai poate avea un nou credit card sau nimic care implic luare unui credit de undeva.
Daca prietenul tau se joaca cu legea, vad ca ei o iau in serios si te trateaza ca pe un criminal, care voit ai incercat sa-i inseli.
Eu personal am listat 2 asemenea rai platnici cand nu am reusit sa ne recuperam banii de la ei, 2 ani mai tarziu ne cautau cu disperare sa le radiem datoriile ca nu puteau lu un amarat de credit din cauza ca erau listati acolo.
Ne-am recuperat banii integral cu dobanda cu tot si in final i-am deblocat. Au stat inca 1 an de zile cu pata neagra pe nume... dar sunt convinsa ca si-au invatat lectia si nu vor mai incerce sa smechereasca vreodata.