| Maria_Aly_1993 a întrebat:

Buna am nevoie de ajutoor e urgent.Am un Sony experia am cartela bagata in el dar nu mi-o accepta zice ca nu e bagata...ce sa fac?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În acest caz poate fi defect slotul de SIM sau cartela sad

Verifică acea cartelă în alt telefon : dacă funcţionează, atunci cartela este bună şi "problema" este la telefon.
Eventual, verifici şi o altă cartelă în telefonul tău - în acel caz, nici acea cartelă NU ar trebui să funcţioneze.
Eventual, dacă este posibil ( depinde de model ), încearcă să pui ceva "distanţier" care să preseze cartela SIM în slotul aferent...
Posibil ca, în acel caz, să facă contact cu slotul şi să o "citească" happy

Dacă acea cartelă NU funcţionează nici în alt telefon, atunci este defectă şi trebuie să mergi cu ea la operatorul de telefonie ca să ţi-o schimbe!
Te poate costa în jur de 30-40 lei, în funcţie de situaţie/operator...

Toate cele bune.

| Maria_Aly_1993 explică (pentru bursuc001):

Nu merg cartelele de cosmote in rest merg sad

| bursuc001 a răspuns (pentru Maria_Aly_1993):

Ciudat...

Ai încercat cu cartele de Orange şi Vodafone, iar acestea funcţionează în telefonul tău?
Ai verificat cartela ta, cea de Cosmote, dacă funcţionează în alt telefon?

Sau, să încerci cu o ALTĂ cartelă de Cosmote ( care ştii că funcţionează în alt telefon ), să vezi dacă funcţionează în telefonul tău...