| legendarydovah a întrebat:

Am o mica nelamurire tocmai am schimbat cartela veche de la telefon cu una noua de Orange si nu dupa mult timp primesc un mesaj de la pireus bank ca cica trebuie sa achit ceva credit sau voi fi executat silit acuma problema e ca eu nici macar nu am un card habar nu am de vreun credit sau ceva nici nu am idee de unde a venit mesajul ala sau de ce? puteti va rog sa imi explicati si mie? ca o paranteza cartela veche era tot de Orange insa a fost a fratelui meu inainte dupa care am folosit-o eu se poate ca el sa fi avut ceva credite? nu inteleg cum e treaba cu toatea astea

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Creditul apartine altcuiva care a avut acea cartela inaintea ta.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Acest lucru se poate intampla in cazul in care fostul utilizator al numarului l-a incredintat ca si numar de contact.

Dupa ce un numar de telefon se inchide, exista o perioada indelungata in timpul careia fostul titular isi poate redobandi numarul, la cerere.

Daca acest lucru nu se intampla, numarul redevine disponibil dupa respectiva perioada, tocmai pentru a fi evitate astfel de neplaceri.

Multumesc,
Orange Helper

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Ai pastrat numarul sau l-ai schimbat?
Uneori, numerele nefolosite se repun in circulatie iar daca vechiul titular a avut credite la banci, primesti tu SMS-urile.
Am patit-o si eu. Am sunat la banca respectiva si m-au lamurit.

Deci, daca stii ca nu ai niciun credit, poti sta linistit.

O zi buna!