| Andreea930 a întrebat:

Am și eu un telefon Samsung Galaxy j5 2016, și mi-se încălzește ce aș putea să îi fac să nu se mai încălzească? Am doar câteva aplicații pe el, Facebook( care a fost descărcat pe telefon de când l-am luat) Messenger, insta și wapp. Menționez că vara asta vreau să îi fac resoftare la versiunea lui anterioară care era din fabrică 6.0.1! Asta 7.0.1 nu mi place deloc! Voi ce-mi recomandați? Se strică dacă îi fac resoftare la service?

Răspuns Câştigător
| Avataruls a răspuns:

Si eu am acest telefon.Desi a fost un telefon bun si inca este un telefon foarte bun.Insasi daca stai foarte mult pe el se supraincarca.Si eu am avut o problema cu un telefon exact ca tine. Era de la baterie.Pt ca il tineam la incarcat si stateam pe el. Sfatul meu este sa nu mai stai mult pe el timp de cateva zile (2-3) si vezi cum e. Bafta

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Probabil îl folosești excesiv. N-are nimic

| Bogdan70001 a răspuns:

Si eu am acelasi telefonNnu te ingrijora.Toate J5-urile 2016 au problema cu supraincalzirea

| nicu991 a răspuns:

In primul rand cel care zicea ca nu e buna resoftarea, ba din contră ti-o recomand! Versiunea firmware pentru telefonul tau se gaseste foarte usor( atentie ca difera in functie de tara). Sunt tutoriale pe net si ti-l faci acasa fara nicio problema fara sa mai dai banii la smecherasii din service. Daca vrei detalii astept intrebarile tale. Cat despre incalzit... iti spun direct sa scapi de versiunile Facebook si messenger si sa folosesti variantele Lite ale lor. Iar Instagram il poti folosi si dintr-un banal browser (ex. OPERA mini) care te mai ajuta si la economisit datele mobile fiindca videoclipurile se redau doar daca dai click pe ele.

| Andreea930 explică (pentru nicu991):

Multumesc frumos, pentru raspuns! :* am incercat si eu sa fac versiunea cu firmware la 6.0.1 si mi-se aprindea si se stingea! si am bagat iar 7, asa ca acum prefer sa il resoftez la service, si mai imi spunea si o fata ca daca m-am bagat eu atuncea sa ii fac singura resoftare ca mi-am pierdut garantia imi zicea, ca nu trebuie sa umblu eu la soft. este adevarat ca mi am pierdut garantia?

| SashaMalmed a răspuns:

Eiii am acelasi telefon ca si tine. Recunosc si al meu se incalzeste la fel de rau laughing

Din pacate telefoanele cu tip de model ca acesta asa sunt. Se incalzesc rapid. Telefonul meu se incalzeste la maxim cand sunt pe messenger si Facebook.

Iti recomand ca atunci cand se încălzește putin sa il lasi sa se raceasca si dupa ce s-a mai racit putinnsa il refolosesti pentru binele lui.

Nu iti recomand sa faci aceasta resoftare deoarece telefonul are o probabilitate de 99% sa se strice si sa functioneze din ce in ce mai greu.

Apropo in legatura cu incalzitul telefonului. nu te juca si nu il folosi can esti cu el la incarcat deoarece si bateria poate sa fie de vina. Aceasta este f mare si cauzeaza telefonului cand se incinge. Il lasi sa se incarce full sau pana consideri tu iar apoi il scoti de la incarcat.

O seara frumoasa! Xd

| Andreea930 explică (pentru SashaMalmed):

Până acum nu mi-se încălzea! A început de când l-am frichinit eu cu aplicații cred, descărcam și dezistalam. Se poate mai încălzi dacă stau pe el și cu husa pe el? Și la încărcat când îl bag, îl tot cu husa pe el. Cei de la service mi-au spus că nu se strică doar dacă nu bag tot felul de aplicații pe el.