| Cristi72992859 a întrebat:

Buna, am un Galaxy A40 de aproale 2 ani, anul trecut i s-a defectat cablul de incarcare din cutie si am incarcat cu un cablu rapid de la o baterie externa (nu i-am dat importanta cablului) cablul are undeva la 20cm. In mai i s-a stricat modulul de incarcare, l-am reparat, dupa o luna l-am mai schimbat o data. Am cumparat un cablu original si s-a dus si ala asa ca l-am folosit iarasi pe ala mic. Iar acum iarasi s-a stricat telefonul.
Mai are rost sa il repar sau doar ii schimb cablul iarasi? Imi puteti da niste exemple de cabluri compatibile?

Răspuns Câştigător
| outsidethebox a răspuns:

Sunt doua probleme aici:
- sursa de alimentare folosita nu a fost conforma cu specificatiile producatorului si ca atare s-a stricat modulul de incarcare. Insa, pun pariu ca ai fi simtit ca ceva este in neregula, precum incalzirea excesiva a telefonului si a sursei folosite.
- cablurile per se, nu trebuie sa duca la stricarea modulului de incarcare, mai degraba s-ar pierde anumite facilitati genul depistarea finalizarii incarcarii in regim fast charge, urmata de decuplarea tensiunii de alimentare a telefonului de catre sursa fast charge.

Insa nu spui nimic de mufa telefonului, probabil a fost deja schimbata la reparatie; vezi ca in decursul timpului pot intra mizerii care fie duc la un contact defectuos, fie strica pinii din mufa cablului!

Recomand sa cauti cum se intretine mufa de alimentare, vezi video pe YouTube.

Succes!

| Cristi72992859 explică (pentru outsidethebox):

Hey, am observat ca se incalzea foarte rapid telefonul chiar si capul de incarcator. Si da, a fost schimbata si mufa de incarcare

1 răspuns: