| AlexAndRuT24 a întrebat:

Buna!
Am un tel. Bluboo maya.Ieri,l-am închis(de tot, nu in stand by) și aveam 70% baterie.Atunci când l-am deschis avea 1%.L-am pus aseară la încărcat cu 55%
Azi dimineață, avea 40%(de când l-am pus la încărcat seara și până azi nimeni nu l-a "butonat")
A ajuns la 70% și l-am închis să mă uit la baterie.Totul părea ok.Cand l-am deschis(acum 15 minute) avea 55% acum are 60%
Ce se întâmplă cu telefonul, îmi puteți da câteva sfaturi?
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Asta se intampla cand iti iei telefon de la Bluboo, un brand ca vai de capul lui.Ce sa zic incearca o recalibrare a bateriei...normal iti trebuie root, dar poti sa incerci sa fara, doar cauta pe Play Store "Battery Calibration Pro", instaleaza aplicatia si pune telefonul la incarcat pana la 100% dupa care porneste aplicatia, apasa pe calibrate si fa ce spune acolo.

| Extraterestru2 a răspuns:

Cel mai probabil bateria telefonului e defectă. Cea mai simplă soluție e înlocuirea acesteia.
Bateria se defectează de obicei, atunci când folosești telefonul chiar dacă e la încărcat sau dacă ții telefonul, în baie de exemplu, iar când faci duș și se produc aburi telefonul e afectat.
Baftă!