| ralucap91 a întrebat:

aveti idee un program cu care sa transfer fisiere dintr-un telefon LG OPTIMUS L7 intr-un PC si invers? prin cablu de date

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este aplicaţia LG Mobile Support Tool şi LG PC Suite - vezi pagina OFICIALĂ la linkul :
http://www.lg.com/ro/suport-mobil/lg-Optimus-L7-P700

Toate cele bune.

| ralucap91 explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru idei, dar nu functioneaza cu niciunul dintre cele 2 programe

| bursuc001 a răspuns (pentru ralucap91):

Cu plăcere!

NU ai precizat ce ANUME vrei să transferi din Pc în telefon şi invers...

Aplicaţia LG Mobile Support Tool se foloseşte ( în special ) pentru a face update la softul telefonului.

"LG PC Suite :

Cu ajutorul aplicatiei LG PC Suite puteti face legatura intre un calculator si un telefon sau tableta LG.

* Descarca si ruleaza fisierul LG PC Suite
Materiale

FUNCTII

Gestioneaza si ruleaza continutul multimedia pe PC
Trimite continut multimedia catre produsul tau
Sincronizeaza date (Orar, contacte, bookmarks) pe telefonul tau si pe PC.
Salveaza un Backup al aplicatiilor pe telefonul tau
Actualizeaza software-ul produsului tau
Backup & Restore
Ruleaza continut multimedia de pe PC-ul tau pe alt produs

SISTEME RECOMANDATE

Windows XP (SP3) 32bit /64bit, Windows Vista 32bit/64bit, Windows 7 32bit/64bit.
Atentie : Pe Windows 2000 (sp4), programul functioneaza, dar unele drivere ar putea cauza probleme.properly.

AVERTISMENTE

1. Poti folosi serviciul LG On-Screen Phone Service doar cu telefoanele compatibile. [lista a telefoanelor compatibile]
2. Pentru a folosi LG On-Screen Phone Service, trebuie sa conectezi telefonul la un calculator, prin USB, Bluetooth™, sau Wi-Fi."

SURSA : http://www.lg.com/ro/suport-mobil/lg-Optimus-L7-P700 ( secţiunea "PC Sync" )

Deci, pentru transfer de fişiere ai nevoie de aplicaţia LG PC Suite.

Conectezi cablul de date USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează LG PC Suite atunci este ok.

Aşa cum ziceam, trebuie ca, ÎNAINTE de asta, să descarci şi să instalezi pe Pc programul LG PC Suite de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Toate cele bune.

| ralucap91 explică (pentru bursuc001):

Buna. multumesc frumos pentru lamuriri, doar ca folosind programul LG PC SUITE, imi arata ca a detectat conexiunea intre telefon si PC, doar ca nu pot intra in memoria telefonului, sa adaug sau sa iau fisiere sad mentionez ca pe un windows 7 merge, dar eu nu il pot instala pentru ca nu imi recunoaste placa video

| bursuc001 a răspuns (pentru ralucap91):

Cu plăcere!

Ar TREBUI să meargă şi pe Windows XP!
Din moment ce îţi detectează telefonul, ar trebui să poţi intra în el şi să faci transfer de fişiere.

Nu-mi dau seama dacă este o altă problemă...
Eventual, să vezi ce versiune este LG PC Suite, să-l dezinstalezi, să dai restart la Pc, apoi să cauţi pe net o altă versiune inferioară şi s-o instalezi pe aceea ( uneori "funcţionează" această metodă ).

Sau, în funcţie de ceea ce vrei să transferi, poţi încerca să intri în telefon din "My Computer" ( Computerul meu ).
Acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil ( ca o memorie externă/flash usb ).
Dai click pe el şi intri în telefon ca şi cum intri pe un alt hard, acolo cauţi ce doreşti să transferi şi dai "copy", apoi mergi pe Pc ( unde vrei să transferi ) şi dai "paste".

Alte idei nu mai am, una dintre acestea TREBUIE să funcţioneze.

O seară frumoasă.

| Sh4Dow a răspuns:

LG PC Suite il gasesti pe site'ul oficial de la LG brobig grin. Sper ca ti'am fost de ajutor ^^.

| molocemarius a răspuns:

Pai daca ai cablu de date pune-l in pc si pune fisierul dar sa il suporte telefonul. Funda?happy

| ralucap91 explică (pentru molocemarius):

Am cablu de date original, conectez la telefon si la PC si nu mi-l recunoaste. asta se intampla si la un Samsung, iar pentru ala am instalat un program numit "kies" si merge

| molocemarius a răspuns:

Vezi poate nu ai instalat driver-ul USB.

| crazytalk a răspuns:

Prin program nu poti. Daca ai un adaptor poti incerca si prin card micro sd. In mod normal telefonul ar trebui sa functioneze ca un stick in momentul in care il conectezi la computer, dar daca nu merge asa cu cardul sigur merge.

| Kamelya125 a răspuns:

Cu USB sau stick
altfel n-ai putea din cate stiu nu prin program