| ȘtefiBăăi18 a întrebat:

ce imi puteti spune despre telefonul Nokia lumia 800. adica as vrea sa stiu despre ecran, despre memoria interna si am auzit ca trebuie sa am un fel de aplicatie sau ceva in genu ca sa pot trimite melodii, poze si altele ( daca e adevarat imi spuneti si mie cum pot lua aplicatia aia? Multumesc dau funda raspunsului cu cele mai multe detalii.

Răspuns Câştigător
| lavyyyyyy a răspuns:

Adauga orice grup sau persoana la ecranul principal si tine-le si mai la indemana. Poti adauga practic orice pe ecranul principal. Tine degetul pe o aplicatie sau un instrument pana cand apare meniul "Lipire pe ecranul principal".
Grupuri
Grupul "Familie" este predefinit in People Hub pentru a te ajuta sa incepi.
In functie de numele contactelor adaugate, aplicatia iti va oferi sugestii pentru persoanele cu nume identice sau similare.
Poti adauga orice grup pe ecranul principal. Va deveni o pictograma live in care vei putea vedea fotografii de profil, apeluri pierdute si actualizari de status de la orice persoana din grup.
Daca vrei sa separi contactele, poti adauga de asemenea un ton de apel specific pentru o persoana sau un grup. Apasa pe profilul corespunzator si apoi apasa pictograma Creion pentru a edita si adauga un ton de apel. Totul e incredibil de simplu.

social_contacte_transfer People Hub
Alege actualizarile pe care vrei sa il vezi in sectiunea Noutati. Tu decizi daca este vorba de cele mai noi mesaje de pe Twitter sau ultimele intamplari de pe Facebook.
De asemenea, poti filtra contactele din People Hub dupa conturi. Atinge partea de jos a ecranului, deschide "Setari" si filtreaza lista de contacte dupa contul de e-mail sau retea sociala pentru care doresti sa vezi actualizari.
Contacts Transfer App
In meniu este preinstalata o aplicatie care iti permite sa transferi rapid contactele din telefonul tau vechi pe noul tau telefonul Nokia cu Windows Phone prin Bluetooth. Deschide si urmeaza instructiunile de pe ecran.
social_captură surprinde incredibilul
Fotografiaza prin simpla apasare a tastei pentru camera. Nu trebuie sa deblochezi telefonul pentru a utiliza din plin camera.
Dupa ce ai facut o fotografie, impartaseste-o rapid pe Facebook sau o alta retea.
Si stai linistit stiind ca fiecare fotografie pe care o realizezi va fi extrem de clara si detaliata, datorita obiectivului Carl Zeiss, celor 8 megapixeli, functiei autofocus si capturii superangulare 16:9.
Activare vocala
Tine apasata tasta Windows pentru a activa recunoasterea vocala. Poti efectua un apel, consulta calendarul, dicta un text sau chiar cauta online.

social_activităţisimultane_profil
activitati simultane
Tine apasata sageata inapoi pentru a vedea aplicatiile care ruleaza in acelasi timp.
Profil
Telefonul Nokia cu Windows Phone se conecteaza automat la Facebook si utilizeaza fotografia de profil implicita. Poti schimba rapid aceasta setare apasand Profil si alegand o fotografie noua.

Vrei si mai multe caracteristici incredibile?
Drive drive

Nokia Drive: Schimbarea vocii
Nu-ti place ce auzi? Poti schimba usor vocea sistemului de navigatie daca vrei sau poti descarca o voce cu totul noua. Deschide setarile si alege ceva pe placul auzului tau.
Nokia Drive: 2D si 3D
Telefoanele Nokia cu Windows Phone includ aplicatiile Nokia Drive si Nokia Maps. Nokia Drive are atat harti 2D, cat si 3D. Deci, daca iti doresti un plus de definitie pentru traseul tau si niste repere clare, poti schimba rapid perspectiva din setari.
Nokia Drive: Zi si Noapte
Nu trebuie sa fii orbit de sistemul tau de navigatie atunci cand conduci noaptea. Nokia Drive iti permite sa reduci luminozitatea ecranului, asigurand in acelasi timp o imagine clara a traseului.

Drive Nokia Maps Nokia Maps: descarca Nokia Maps
Configurarea Nokia Maps nu a fost niciodata mai usoara.
Deschide pictograma Maps, acceseaza Marketplace si descarca. Este gratuit. Dupa ce ai instalat aplicatia poti incepe sa o utilizezi printr-o conexiune 3G sau Wi-Fi.
Poti chiar sa impartasesti aplicatia cu prieteni de pe Marketplace, sau sa descarci harti pentru a le utiliza ulterior offline.
Actualizari software Nokia Drive si Nokia Maps
Vom furniza actualizari periodice, astfel incat vei putea incerca cele mai noi caracteristici imediat ce devin disponibile. Vei primi o notificare de la Marketplace atunci cand sunt disponibile actualizari, pentru a le putea descarca, instala si a te bucura de ele.

office_office SharePoint
Cu SharePoint este usor sa impartasesti documente cu colegii oriunde te-ai afla.
Pastreaza toate fisierele la care lucrezi intr-un singur loc sigur si convenabil. Poti chiar sa lucrezi cu fisierele cand esti offline, iar apoi le salvezi cand esti din nou conectat.
Cand sunt gata, nu trebuie decat sa le trimiti colegilor o legatura catre fisier intr-un mesaj text sau e-mail.
Office 365
Telefonul Nokia cu Windows Phone este dotat cu Office 365. Office 365 inseamna acces simplu de pe mobil la e-mail, calendar, contacte si documente partajate.
Ar trebui sa fie simplu si rapid sa lucrezi in afara biroului. Office 365 iti permite sa comunici si sa lucrezi asa cum vrei.

Ai una favorita?
Cu totii avem pagini pe care le vizitam la frecvent, asa ca este normal sa le marcam ca favorite.
Atinge partea de jos a ecranului si alege "Adaugare la favorite".
Da-i un nume usor de retinut si ai scapat de neplacerea de a tasta adresa data viitoare cand vei dori sa vizitezi pagina respectiva.
Si mai bine, poti adauga un site web pe ecranul principal daca este unul pe care trebuie sa il accesezi rapid.

Navigare bing Windows Phone cu Bing
Lansat rapid cu butonul Cautare, acest serviciu iti va permite sa gasesti ceea ce cauti fara a trece de fiecare data prin browser.
Tasteaza ceea ce cauti si alege rezultatul potrivit. Este simplu. Este direct. Este rapid.
App Highlights
Exclusiv pe telefoanele Nokia vei gasi App Highlights preinstalat pe ecranul principal.
Cu o pictograma live actualizata regulat, acest serviciu iti pune la dispozitie o selectie dintre cele mai bune si relevante aplicatii.

Jocuri aplicaţii Aplicatii
Aplicatiile mai mari, jocurile si fisierele media pentru telefonul mobil pot fi descarcate mai simplu si mai rapid prin conexiunea Wi-Fi.
Vei economisi datele pentru transfer din contractul de telefonie mobila pentru momentele in care vei avea cu adevarat nevoie de acestea.
Windows Phone cu Xbox LIVE
In Xbox Live poti crea o versiune animata a ta pentru a o utiliza in comunitatea Xbox. Este cat se poate de simplu sa-ti creezi un avatar.
Deschide Xbox Live si fa clic pe avatar. Vei putea alege parul, trasaturile fetei si hainele pe care le vei purta. Practic, toate amanuntele care te definesc. Fii creativ si joaca-te.

rating utilizatori

punctaj obtinut din 6 review-uri

3/5 functionalitate
4/5 design
3/5
raport calitate-pret
4/5 experienta de utilizare
expert Orange Dani 14-May-2012
Nokia Lumia 800, primul smartphone cu sistem de operare Windows Phone 7.5? al producatorului finlandez ne lasa o impresie foarte buna. Ecranul Amoled de 3.7 are un contrast excelent datorita tehnologiei ClearBlack si rivalizeaza cu succes cu cele ale competitorilor. In citeste mai mult

5 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

General
Reţea
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Reţea 3G
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
Lansare
2011, Trimestrul: 4
Valabilitate
Available
Mărimi
Dimensiuni
116 x 61 x 12 mm
Greutate
142 g
Ecran
Tip
AMOLED touchscreen, 16M culori
Mărime
480 x 800 px, 3.7 inch
Multitouch
Nu
Protectie
Corning Gorilla Glass
- Nokia ClearBlack display
- Butoane sensibile la atingere
Tonuri de apel
Tip
MP3, WAV
Difuzor
Da
Jack 3.5mm
Da
Memorie
Agendă
Numar nelimitat de contacte, Apel foto
Listă apeluri
Da
Memorie internă
16 GB spatiu, 512 MB RAM
Conectivitate
USB
Da, microUSB v2.0
WLan
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Port infraroşu
Nu
HDMI
Nu
Bluetooth
Da, v2.1 cu A2DP, EDR
Transfer de date
WAP
Da, WAP 2.0
EDGE
Clasa 33
3G
HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps
GPRS
Da, Clasa 33
Media
Mesagerie
SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Redare video
MP4/H.264/H.263/WMV
Redare audio
MP3/WAV/eAAC+/WMA
Radio
radio FM stereo cu RDS
Camera foto/video
Foto
Da, 8 MP, 3264x2448 pixeli, Carl Zeiss optics, autofocus, blit dual-LED
Funcţii cameră
Geo-tagging
Video
Da, 720p@30fps
Diverse
Sistem de operare
Microsoft Windows Phone 7.5 Mango
Procesor
1.4 GHz Scorpion
Chipset
Qualcomm MSM8255 Snapdragon
GPU
Adreno 205
Senzori
Accelerometru, senzor proximitate, compas
Ceas
Da
Alarmă
Da
Browser
xHTML, HTML5, cititor RSS
Java
Da, MIDP 2.1
GPS
Da, cu suport A-GPS
Culori disponibile
Black, Cyan, Magenta
Limbi
Majoritatea limbilor din Europa si Asia-Pacific
- MicroSIM card support only
- SNS integration
- Active noise cancellation with dedicated mic
- Digital compass
- Document viewer
- Video/photo editor
- Voice memo/command/dial
- Predictive text input
Baterie
Baterie standard, Li-Ion 1450 mAh (BV-5JW)
Stand-by
Pana la 265 h (2G) / Pana la 335 h (3G)
Timp vorbire
Pana la 13 h (2G) / Pana la 9 h 30 min (3G)

Toate specificatiile lui Nokia Lumia 800!

| andreisandu28 a răspuns:

Buna.Un prieten de-al meu are tot Nokia lumia 800 dar este nemultumit de el.adica dupa ceva timp o sa iti mearga mai greu + ca nu prea gasesti multe jocuri pe windows phone.eu mi-am luat un Sony xperia L si e bun.iti recomand si tie unul.pa

| ȘtefiBăăi18 explică:

A si as vrea sa stiu si ce windows are

| lavyyyyyy a răspuns:

"Dacă aş ţine cont doar de aspect, aş prefera telefoanele cu Windows 7 faţă de cele cu Android. Dar sunt şocat de cât de mare e diferenţa estetică în fiecare ecran, faţă de aceleaşi aplicaţii de pe Android şi iPhone."
-Steve Wozniak, co-fondator Apple

"Windows Phone arată şi se comportă incredibil. E simplu şi totuşi, cu cât îl foloseşti mai mult, îţi dai seama cât de flexibil şi versatil este. Au produs un telefon care ar trebui să tenteze noii intraţi în domeniul smartphone-urilor, care sunt atraşi de numele Nokia şi mulţumiţi de simplitatea elegantă a sistemului Windows Phone."
- Stephen Fry, Blogger de gadget-uri şi la ‘National treasure’
"Lumia 800 este un telefon modern, proaspăt, construit cu atenţie la detaliu şi propulsat de un sistem de operare promiţător."
-Connect.ro
"Nu putem decât să recomandăm device-ul care intră, fără îndoială, în categoria smartphone-urilor de top de pe piaţă."
-Hit.ro
"Lumia 800 este un smartphone care îţi seduce simţurile printr-o combinaţie perfectă între materiale, culori şi finisaje."
-Connect.ro
"Nokia Lumia 800, un smartphone excelent, cu un design atrăgător, uşor şi intuitiv de folosit."
-Refresh.ro
"Designul reflectă calitatea de vârf a smartphone-urilor Nokia, cu o carcasă de policarbonat şi un obiectiv Carl Zeiss care a atras deja admiraţia blogger-ilor de profil."
-Daily Mail Online
"Un produs excelent, cu un design superb, asortat cu excelentul sistem de operare Windows Phone 7. "
-Daily Telegraph

| lavyyyyyy a răspuns:

GeneralReţeaGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 Reţea 3GHSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 Lansare2011, Trimestrul: 4ValabilitateAvailableMărimiDimensiuni116 x 61 x 12 mm Greutate142 gEcranTipAMOLED touchscreen, 16M culoriMărime480 x 800 px, 3.7 inchMultitouchNuProtectieCorning Gorilla Glass- Nokia ClearBlack display
- Butoane sensibile la atingereTonuri de apelTipMP3, WAVDifuzorDaJack 3.5mm DaMemorieAgendăNumar nelimitat de contacte, Apel fotoListă apeluriDaMemorie internă16 GB spatiu, 512 MB RAMConectivitateUSBDa, microUSB v2. 0WLanWi-Fi 802.11 b/g/nPort infraroşuNuHDMINuBluetoothDa, v2.1 cu A2DP, EDRTransfer de dateWAPDa, WAP 2. 0EDGEClasa 333GHSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 MbpsGPRSDa, Clasa 33MediaMesagerieSMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IMRedare videoMP4/H.264/H.263/WMVRedare audioMP3/WAV/eAAC+/WMARadioradio FM stereo cu RDSCamera foto/videoFotoDa, 8 MP, 3264x2448 pixeli, Carl Zeiss optics, autofocus, blit dual-LEDFuncţii camerăGeo-taggingVideoDa, 720p@30fpsDiverseSistem de operareMicrosoft Windows Phone 7.5 MangoProcesor1.4 GHz ScorpionChipsetQualcomm MSM8255 SnapdragonGPUAdreno 205SenzoriAccelerometru, senzor proximitate, compasCeasDaAlarmăDaBrowserxHTML, HTML5, cititor RSSJavaDa, MIDP 2. 1GPSDa, cu suport A-GPSCulori disponibileBlack, Cyan, MagentaLimbiMajoritatea limbilor din Europa si Asia-Pacific- MicroSIM card support only
- SNS integration
- Active noise cancellation with dedicated mic
- Digital compass
- Document viewer
- Video/photo editor
- Voice memo/command/dial
- Predictive text inputBaterieBaterie standard, Li-Ion 1450 mAh (BV-5JW)Stand-byPana la 265 h (2G) / Pana la 335 h (3G)Timp vorbirePana la 13 h (2G) / Pana la 9 h 30 min (3G) ( Cumpără acumulatori sau accesorii )