| xPatriciaa a întrebat:

In septembrie mi s-a terminat abonamentul la telefon ( Orange), si acestia l-au prelungit.Iar acum vreau sa renunt la el. Trebuie sa ma duc la un magazin Orange sau pot sa il inchid si de acasa?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuia să şti că abonamentul se "prelungeşte" automat dacă NU te prezinţi la o reprezentanţă, scrie şi în Contract.

Totuşi, având în vedere că ai păstrat abonamentul pe perioada MINIMĂ contractuală, POŢI să ceri rezilierea contractului FĂRĂ taxe suplimentare!

Dar, TREBUIE să mergi la un Orange Shop ( NU se poate de acasă ) cu Contractul vechi şi cu actul de identitate.

Dacă ţi se cere o taxă de renunţare la contract, să ŞTI că este ILEGALĂ deoarece ai păstrat abonamentul pe perioada minimă - deci să NU o plăteşti ( îi reclami la OPC )!

Toate cele bune.

| xPatriciaa explică (pentru bursuc001):

Stiam ca abonamentul se prelungeste automat, doar ca initial am vrut sa il continui si sa imi iau un iphone 4. Si in momentul respectiv nu era pe stoc si am decis sa mai astept.
Iti multumesc mult pentru raspuns! O zi buna!

kiss

| bursuc001 a răspuns (pentru xPatriciaa):

Cu plăcere!

O seară plăcută.

6 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Cel mai bine te duci la ei la sediu, vorbesti cu acestia, oar apoi vezi ce se poate face.Succes!

| radu75 a răspuns:

O sa il inchizi anul asta in septembrie, adica septembrie 2013 si nu glumesc cand spun asta. operatorii de telefonie daca nu sunt contactati de tine in preajma expirari contractului, cu 30 de zile inainte pentr a completa o chestie ca renunti la abonament pentru ca a trecut perioada, ei din start considera ca tu esti de acord sa mai mergi inca un an cu ei. sunt lucruri care au fost scrise in contractul pe care l ai semnat cand ai facut abonament la ei ...asa ca imi pare rau sa te anunt dar ca sa renunti acum ar trebui sa le achiti o taxa de 200 de euro, dar de fapt o sa ti aduca ei la cunostinta toate lucrurile astea.

| AdeeMaria a răspuns:

Pf...trebuia sa mergi sa renunti la abonament cu o luna inainte. straight face Acum nu stiu sigur...anul acesta sau celalalt il vei putea inchide si nici intr-un caz de acasa. :-s Acum asta e o invatare de minte, data viitoare nu se va mai intampla presupunbatting eyelashes :*

| roxuzzzzzzzzzzza a răspuns:

Il poti inchide si de acasa...ii suni si le spui ca ai pierdut cartela si ti-l inchid