| Anaa939839393 a întrebat:

Buna! Incerc sa sun o persoana in Italia (ea avand numar de Italia) si cand dau sa apelez imi zice apel esuat, daca vreau sa sun pe altcineva merge. Doar pe persoana respectiva nu merge. Ce ar putea fi?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde in ce retea este ea.

| Anaa939839393 explică (pentru anonim_4396):

Ea e digi eu telekom! Acum o zi nu am avut semnal deloc (a fost luat curentul) si am zis ca poate din cauza aia nu merge sa sun persoana respectiva! Dar nu m-am gandit sa sun pe altcineva, iar azi am obs ca nu merge!

| Anaa939839393 explică (pentru Anaa939839393):

Ah, am rezolvat! Am incercat sa sun de pe alt numar si tot nu mergea! Apoi am sunat de vreo 10 ori incontinu si intr-un fel numarul s-a "deblocat"

| Bula a răspuns (pentru Anaa939839393):

Probabil numarul a fost intr-o zona cu semnal slab sau a fost inchis.

| Anaa939839393 explică (pentru Bula):

Iar am problema asta … chestia e ca acum trebuie sa sun de fiecare data de cate 7-10 ori?

| Bula a răspuns (pentru Anaa939839393):

Cand telefonul nu are semnal, atunci nu poti vorbi.
Tebuie sa-i comunici sa verifice si unde-si pune telefonul! Daca-l pune langa un obiect metalic, atunci metalul poate "manca" semnalul.

Asa au patit niste prieteni: au plecat la munte (semnal slab), iar telefonul l-a tinut pe o masuta cu cadru metalic. Evident, nu s-a putut suna.

| SpeciiFobii12 a răspuns:

Roaming ullaughing