| Valentin_Dabija_1998 a întrebat:

mi-am cumparat un hard disk Toshiba nou, si mi l-am instalat.
Mi se inchide pc foarte des, si as vrea sa stiu de ce?
Am ramul de 1 gb ( vreau sa-l maresc in curind).

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ram-ul nu este un criteriu de diagnoză, în cazul tău, deci irelevant complet.Pc-ul se poate închide din mai, multe cazuze și depinde cum se închide. Pornește 1 secundă și se oprește, pornește un pic și apoii se opreste brusc.în funcți de asta se stabilește diagnisticul.
ca regulă generală. Verifică conexiunile să nu ai scurt crcuit pin unitate.Verifică daca ai praf pe procesor și componente.Verifica temperatura procesorului(din BIOS)
Verifica daca sursa de alimenatare este capabilă să ducă hard disc-ul.Probabil din cauza că nu este de calitate aceasta s-a slăbit și nu mai scoate amperajul necesar pentru a alimenta hard disc-ul. Oricare din variantele asta duc la pornirea calculatorului și oprirea lui bruscă. Succes

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Formateaza HDD-ul in NTFS

El vine in FAT 32! Si in acest format nu suporta mai mult de 4 GB.

| DeyCj a răspuns (pentru stlucian):

Greșit.Hardurile noi vin toate formatate în GPT, că așa e cerința Microsoft pentru Windows 8.