| octav005 a întrebat:

Buna seara. Ce reprezinta acei Dpi dintr-o poza facuta cu o camera foto?
De exemplu la o camera in informatii poza pe PC arata 180dpi si cu alta camera alta firma 350dpi.

Cu prima camera fac poze la 6mpx raport 16.9 180dpi, a doua 16mpx 16.9 350dpi si ca sa fac o comparatie pe tel meu Samsung A51 la rezolutie maxima de 48mpx raport 4.3 are doar 72 dpi

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu le amesteca. DPI e rezolutia la care afiseaza sau care printeaza ceva. https://en.wikipedia.org/wiki/Dots_per_inch

| adryang78 a răspuns:

DPI înseamnă "dots per pixel".
O imagine are, să zicem, 800x600 pixeli. Cu cât indicele DPI este mai mare, cu atât imaginea este mai clară. 180 DPI înseamnă 180 de "puncte per pixel", de exemplu.

| octav005 explică (pentru adryang78):

Si care poza este m.ai buna? O poza rezolutie 6 mpx 180dpi s.au una de 108 mpx ca la telefoanele de acum cu 72dpi?

| adryang78 a răspuns (pentru octav005):

Cea de 108. Fiindcă per total are mai mulți DPI, chiar dacă per pixel sunt mai puțini.

| octav005 explică (pentru adryang78):

Pe telefoane m.ai mult de 72 dpi nu se afla pe imagine