| xssbana a întrebat:

Buna!
Telefoanele Samsung vin toate (automat prin cumpararea produsului, indiferent de unde) cu o garantie de minim 1 an? Daca da, poti extinde ulterior perioada acesteia si cum? Vreau sa-mi iau un Z Flip si stiu ca nu sunt cele mai rezistente telefoane din lumelaughing

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu de un an. De doi ani.
Si de ce iti iei daca ti se par ca nu sunt cele mai rezistente?
Alege altceva.

| xssbana explică (pentru darrio2007):

Pentru ca imi plac mie pur si simplu

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

2 ani, dar unele magazine, pentru o taxa suplimentara, prelungesc garantia in anumite conditii. Trebuie citite foarte bine conditiile!

| Hyperion7 a răspuns:

Garanția de comercială este de 2 ani la toate telefoanele Samsung,dar și în general.
La Samsung,din câte știu,garanția este valabilă peste tot,adică dacă ai cumpărat în Germania un flip,poate fi reparat in Romania in caz că se defectează.
Garanția de conformitate este acea garanție care îți permite să o extinzi(extragaranție) (cum e la Altex sau eMag).
Iar dacă la primul tip de garanție se ocupă direct furnizorul,la al doilea tip,se ocupa comerciantul de la care ai cumpărat produsul(La eMag, din câte știu, cel ce repara produsele este Depanero, nu știu la restul)

| mastadont a răspuns:

La noi magazinele sunt obligate să-ți ofere o garanție de minim 2 ani, ai grijă de unde cumperi.

| timidu89 a răspuns:

Am un A53 cu garanție pe 4 ani. Nu am avut probleme cu el. Îl am de 1 an și 3 luni

| literallythesamebruh a răspuns:

Dacă cunoști faptul că există posibilitatea ca telefonul tău să aibă probleme în timp, de ce nu îți iei unul ce nu folosește această tehnologie și gata?

| xssbana explică (pentru literallythesamebruh):

Pentru ca imi plac mie mi se par misto altceva?laughing)

| Aurelian321 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa cumperi telefonul nou dintr-un magazin și vei primi gratuit 2 ani garanție dacă vrei mai mult de doi ani v a trebuii sa plătești în plus față de prețul telefonului.
Sunt și case de amanet care oferă garanție pentru produsele lor indiferent ca sunt deja folosite, dar desigur ca pe o perioada mai mica.

| xssbana explică (pentru Aurelian321):

Dar la eMAG de exemplu stii cumva daca este acelasi lucru? Cand intru pe site si dau la mai multe informatii, cu toate ca spune in detalii ca aceasta este inclusa dar daca apas pe "alege asigurarea potrivita" arata ca sunt contra cost

| Aurelian321 a răspuns (pentru xssbana):

Citește descrierea produsului complet, ar trebui sa îți ofere gratuit 1 an sau 2, plătești extra pentru garanție extra.