| Iuli_Catanescu_1977 a întrebat:

Tocmai mi s-a blocat telefonul Samsung Galaxy A5 si s-a inchis.Am incercat sa il deschid si pare ca si cum se deschide dar ramane doar logo-ul de la Samsung si nu se intampla nimic.Ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa se stearga nimic din telefon!
URGENT!

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, singura metodă care NU şterge nimic din telefon este un "soft reset" - vezi cum se face la linkul :
http://www.hardreset.info/......softreset/

Dacă aceasta NU funcţionează, atunci poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" ( din butoane ) cu una dintre metodele explicate la linkul :
http://www.hardreset.info/devices/samsung/samsung-a500f-galaxy-a5/

http://www.hard-reset.com/samsung-galaxy-a5-hard-reset.html

Eventual, vezi şi metodele de la linkul :
http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă nu reuşeşti să rezolvi "problema", atunci duci telefonul la un Service ( pentru resoftare ).

Toate cele bune!

| Roxin a răspuns:

Buna!

Cel mai probabil este o problema de software.
Incearca sa scoti bateria si sa il repornesti.
Daca nu isi revine, poti incerca un reboot(il stingi, apoi tii apasat butonul de pornire + butonul central + cel de volum jos pana porneste, selectezi reboot din tastele de volum)
Ar trebui sa isi revina asa.
Daca nici asa, e necesara o resoftare cu care te pot ajuta eu.
Astept un raspuns.

O zi buna!

| Iuli_Catanescu_1977 explică (pentru Roxin):

Multumesc,dar l-am dus deja la un service ca sa ii faca resoftare.

| Roxin a răspuns (pentru Iuli_Catanescu_1977):

Adica si dupa resoftare ai aceeasi problema?
Pfuuuu, atunci nu cred ca mai sunt prea multe de facut. Nu are rost o reparatie. Costa mai mult decat unul nou.

| Iuli_Catanescu_1977 explică (pentru Roxin):

Nu,nu.Totul este bine.Nu am avut nicio problema dupa resoftare.

| Andrei_Dani_1995 a răspuns (pentru Roxin):

Salut am si eu aceeasi problema, cat m-ar costa o resoftare.

| Roxin a răspuns (pentru Andrei_Dani_1995):

Făcută cu mine, nimic. laughing) procesul in sine e putin complicat.

| Samarghitan_Seby_1982 a răspuns:

Cumparati altul