| Dr0gul3tz a întrebat:

Acum 5-6 ani mi-am taiat singur simul (de la Orange) pentru a se putea potrivi cu modelul telefonului. Tin sa precizez ca este o cartela PrePay.
De 2-3 ani ma tot gandesc de ce merg datele mobile foarte greu si nici nu pring 4G. Si am inteles ca ar putea fi din cauza sim-ului, mai ales ca am si incercat pe mai multe modele de telefoane acelasi sim.
Ideea e urmatoarea. Cum pot proceda pentru a primi un nou sim cu acelasi numar de telefon? De mentionat ca in incercarea mea de a taia simul am taiat si seria sa, deci nu se vede seria simului.

Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Da, ai nevoie de un SIM compatibil cu tehnologia 4G.
Pentru a înlocui SIM-ul va trebui să te duci cu SIM-ul vechi la un Orange Shop, nu la parteneri Orange.
SIM-ul vechi trebuie să fie activ.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"pentru a se putea potrivi cu modelul telefonului."

ce model?

| doctorandus a răspuns:

Nu cred ca asta e, in general pre-paid nu prea are legatura cu 4G sau ar fi extrem de scump.

| Wr3nch a răspuns:

Stii ca puteai merge in Orange Shop si iti dadea unul gratis nu? Cam asta vei face si acum, teoretic numarul e asociat oricum cu o serie asa ca cred ca te pot rezolva si asa.

| LPCTSTR a răspuns:

Mergi frumos intr-un magazin Orange oficial si zici ca ti-a fost furat telefonul, ca vrei sa blochezi simul actual si vrei altul.
Nimanui nu-i pasa de serie, asta era procedura... cel putin prin ~2014